Sağlık

Behçet Hastalığı Nedir? Evde tedavisi nasıl yapılır?

Behçet hastalığı yahut da bazılarınızın tabiriyle behçet sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? Evde tedavi edilebilir mi? Neden behçet hastalığı denilmektedir?

Behçet hastalığının belirtileri nelerdir? İnsanların yaşamı boyunca karşılaşabileceği en ciddi sağlık sorunlarından olan Behçet hastalığı ya da başka bir değişle Behçet sendromu, bağışıklık sisteminde meydana gelen bir bozukluk nedeniyle oluşmaktadır. Tedavisi ise hastalık belirtilerine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Behçet Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Behçet hastalığı; vücudun bazı noktalarındaki kan damarlarının iltihaplanmasına neden olmaktadır. Vücudun bağışıklık sisteminin zedelenmesi ya da bozulması ile ortaya çıkan bu hastalık, çeşitli belirtiler gösterebilmektedir.

Genel olarak bakıldığından Behçet hastalığı belirtileri ağızda çıkan AFT yaraları, deri döküntü ve lezyonları, göz iltihaplanması, genital yaralar olarak örneklendirilebilmektedir. Öte yandan Behçet hastalığı görülen bazı insanların vücudunda sivilce benzeri yaralar da oluşabilmektedir.

Behçet Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

obezite nedir
obezite nedir

Behçet hastalığı tedavisi genellikle hastalığın seyrine ve semptomlarına bağlı olarak değişmektedir. Bu hastalığın belli bir nedeni bulunmadığından özel bir tedavisi de bulunmamaktadır.

Genellikle ağız içindeki AFT yaraları için antisptikli gargaralar verilmekte, göz, sinir ve sindirim sisteminde yaşanan sorunlar için kortizonlu ilaçlar önerilmektedir.

Öte yandan kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ya da kolşisin de kullanılan Behçet hastalığı, genellikle alevlenme ve yatışma dönemi olmak üzere iki aşamada seyretmektedir.

Behçet hastalığı tedavi süreci de bu aşamalara bağlı olarak değişebilmektedir. İki yıllık bir tedavinin ardından semptomların ve sürecin yatışması ile ilaç tedavisi sonlandırılmaktadır.

Ancak göz tutulumu gibi durumlarda tedavi süreci uzun yıllar boyunca devam edebilmektedir.

Behçet hastalığı nedir
Behçet hastalığı nedir

Neden behçet hastalığı deniliyor?

Çünkü ilk defa 1937 yılında Türk bir Dermatolog olan  Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlandığından dolayı halk arasında behçet hastalığı olarak bilinegelmiştir. Kaynak

Editör: Recep Uysal

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu