Bilgi

Aort kapak hastalıkları nedir? Aort kapağın belirtileri nelerdir?

Bir kalp hastalığı olan aort kapak hastalığı, kalbin üstünde bulunan kapakçıkların çalışmaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıkdır.

Aort kapağı, kalbin sol karıncığının çıkış noktasında yer alır. Aort kapak hastalıkları bu kapağın işlevini yitirmesi sonucunda görülür. Aort kapağının görevi kalpten çıkan kanın vücuda dağılmasını sağlamak ve aorttan kalbe doğru kan geri akışını engellemedir. Kapakta daralmanın olması sonucunda kan vücuda tam olarak yayılım gösteremez ve problemler görülmeye başlar.

Aort Kapak Hastalıkları Belirtileri

Aort kapağının daralmasının sonucu olarak kan vücuda tam olarak dağılamaz ayrıca kan akışı geriye yönelebilir. Bu sonuçlar şu sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilirler;

  • Yürümek ve merdiven çıkmak gibi fazla efor harcanmasına gerek olmayan işler yapılırken göğüs kısmında ağrı şikayeti görülür
  • Göğüs kısmında ağrı şikayetine sıkışma hissiyatı, nefes alıp vermede sıkıntı, çarpıntı şikayeti eşlik edebilir. Bazen iş yapılırken bayılma sorunu da görülebilir

Aort Kapak Hastalıkları Tanısı Konması

Hastanın genel olarak muayene edilmesi sonucu tanı konabilir. Ama tanı işleminin kesin olması için ekokardiyografi, kalbin iç yapı şeklinin incelenmesini sağlayan ultrason ile tetkiklerin yapılması gerekir.

Kireçlenme hastalığı nedir?
Kireçlenme (Osteoartrit) hastalığı nedir

Aort Kapak Hastalıkları Tedavisi

Aort kapağının onarılması ihtimali mitral kapak onarımlarına kıyasla daha düşük ihtimalle gerçekleşebilir. Bunun nedeni hasta şikayetlerinin önemli bir kısmının kireçlenme ve kapakta daralma sorununun olmasıdır. Ozaki adı verilen bir tedavi tekniği uygulanmaktadır. Bu teknik hastanın kalp zarının kullanılarak kalp kapakçık yapılması şeklindedir. Hastanın tedaviye uygunluğu gereklidir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu