Google news başvurusu nasıl yapılır? (Resimli anlatım)

Google news başvurusu nasıl yapılır? 2022 itibariyle birçok internet sitesi Google Haberler'de çok kolay kayıt olabiliyor. Bunun için Google'un bazı şartları var. Bu resimli konu anlatımı rehberimizde sizlere adım adım google news başvuru olayını anlatmaya çalışacağız.

yeni google news başvurusu yapma
yeni google news başvurusu yapma

Google news başvurusu nasıl yapılır? Google News, dünyanın en büyük arama motoru Google’ın ziyaretçilerine en önemli haberleri göstermek için kurduğu bir platformdur. Her ne kadar genel olarak en büyük haber siteleri ön planda görünüyor olsa da netice itibariyle böyle bir hizmetleri halen devam etmektedir. Elbette birkaç farkla..

Açık söylemek gerekirse Google Haberler’in eskisi kadar bir kıymeti, önemi kalmadı çünkü yeni bir siteyseniz ne yaparsanız yapın, kolay kolay ana sayfada bulunan haberler sekmesinde veya öne çıkanlar sekmesinde görünmeniz mümkün değildir. 2019 yılında Google yayıncılar ile okuyucuları bir araya getirerek Publisher Center’ı (Yayıncı Merkezi) hizmete sundu.

Google News oldu sana Sosyal Medya

Bu noktadan sonra Google News’i bir nevi sosyal medya sitesi gibi kullanmaya başladık. Yani sitenizde yayınladığınız haberler, hasbel kader Google’da ön sıralara çıkarsa ve yine sitenizden Google News Haber Kaynağı sayfanıza ziyaretçileri göndererek, onların sizi takip etmesini sağlarsanız onlara ücretsiz yayın yaparak, tekrardan sitenize çekebiliyorsunuz.

Ancak dediğimiz gibi ismi gerekmez büyük haber siteleri pardon SPAM’ın dibine vuran siteler nedeniyle kolay kolay Google Haberler’de yer almanız mümkün değildir çünkü Google’da B*k bile arasınız ilk sırada çıkıyorlar. Her neyse adamlara helal olsun mu denilir başka bir şey mi denilir bilemiyorum neticede serbest piyasa ve onlar da para kazanmak için böyle yapıyorlar.

Gelelim kendi konumza! Bu noktada size adece 6 tane haber değeri bile olmayan içerik ile nasıl google news üyeliği aldığımı açıklayacağım. Siz de büyük ihtimalle Haber Kaynağı olarak Google’da yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle belirtmek isterim ki daha önce paylaştığımız Google News uyumlu wordpress haber temaları başlıklı konudaki temalara sahip olmanıza gerek yok. Çünkü temiz kodlanmış bir blog temasıyla bile Haber Kaynağı olarak Google’da görünebilirsiniz.

Şahsen Google Haberler’de haber kaynağı olarak görünmek için 100 TL veya 499 TL gibi paralar ödemenize gerek yok kanaatindeyim. Tamamen ücretsiz olan bu hizmete başvurmanız da çok kolaydır. Yapmanız gereken şey sizlere anlatacağım adımları takip etmek ve sonrasında başvurunuzu yapmaktır.

Google news başvurusu nasıl yapılır?

 1. Google hesabınızla publishercenter.google.com’a giriş yapın.
 2. Sol menüde bulunan “New Application” butonuna tıklayın.
 3. Sitenize ait bilgileri eksiksiz giriniz.
 4. Sitenizle ilgili kategorileri ve yayın türünü seçiniz.
 5. Sitenize ait logoyu ve görselleri ekleyin.
 6. Reklam yayınlamak istiyorsanız Adsense ile bağlantı kurunuz.
 7. İnceleme için gönderip bekleyiniz.

Yukarıdaki adımları teker teker nasıl yapacağınızı, sayfanın altına doğru ilerledikçe bulacaksınızdır. Anlamsal bütünlüğü kaçırmamak için baştan sonra okumanızı tavsiye ederim. Yine de zaman değerli diyorsanız istediğiniz bölümden başlayabilirsiniz.

Haber sitesinde olması gereken sayfalar

Öncelikle bir haber sitesinde olması gereken bazı sayfalar vardır. Google, şeffaf bir ortamda içerik üreten sayfaları seviyor ve onları ön planda tutmaya çalışıyor. Nasıl anlıyor? İnsanların işi gücü yok tüm sayfaları kontrol mu ediyor diye düşünmeyiniz çünkü Google Yapay Zeka olayını ilk kullanan sitelerden biridir. Her şeyi yapay zeka sistemler ile kontrol ediyor. O nedenle sitenizde yer alan sayfaları da tarıyor ve size ona göre değer veriyor.

Gizlilik Sözleşmesi, Hakkımızda, Künye ve İletişim sayfaları eğer haber sitesi açmak istiyorsanız mutlaka olması gereken sayfalardır. Bu sayfaların içinde paylaştığınız bilgileri çok uzun tutmanıza gerek yok. Mümkün mertebe kendinize özel sayfalar oluşturun. Jodd Haber’de kullanılan Gizlilik Sözleşmesi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sayfalar, sizin şeffaf olduğunuzu gösterecektir. Künye sayfasında göstereceğiniz yazarların ve editörlerin mail adreslerinin olduğundan emin olunuz çünkü sitenizi ziyaret eden kişiler editörleriniz ile iletişim kurmak isteyebilir ve buna kolay ulaşması gerekiyor.

Özgünlük olayı her zaman gerekiyor

Ben 6 tane haber ve blog yazısı ile deneme yapmak için News’e başvurdum ve 2 gün sonra sitemin onaylandığı mesajını aldım. Ben ne yaptım? Bütün içerikleri özgün girdim. Özgünlükten kastım, başka sitelerden içerikleri kopyala-yapıştır yapmadım ve gerçekten bilgi verdim. Bir insan o siteye girdiği zaman istediği bilgiye ulaşıp, sitede dolaşabilecek şekilde hazırladım. Bu gerekli mi? HAYIR. Siz haber değeri taşıyan 150-200 kelimelik içerikler hazırlayarak da başvuru yapabilirsiniz.

Kullanmış olduğum temanın adı Themeforest.net’ten satın aldığım NewsMax temasıdır. Eklenti olarak temanın içinde gelen 2 eklenti ve bir de Rank Math seo eklentisidir. AMP kurulumu yapmadım ama yaparsanız size faydası olacaktır. Sitede 2 editör bilgisi yer alıyordu. Görseller %100 özgün ve metinlerle desteklenmişti. Kendi logomu bütün resimlere koymak bende alışkanlık olduğundan dolayı, bütün görsellere logoyu da yerleştirdim.

Google News kaydım var ama mutlu değilim!

Toplamda 6 içerik yazdıktan sonra google news başvurusu yaptım ve bekledim. Aradan 2 gün geçtikten sonra bir de baktım ki onay almışım. Sevindim mi? Çok değil çünkü biliyorum ki ne yaparsam yapayım, Google kolay kolay Haberler bölümünde çıkarmayacaktır. Nereden mi biliyorum? Tam 7 aydır bir haber sitesi ile uğraşıyorum. Editörlere para ödedim, günlük düzenli haber girişi yapıldı, sosyal medya aktif kullanıldı, sürekli olmasa bile muhabir ile anlaşarak arada ondan gelen haberleri bile girdim. Fakat sonuç? Hüsran! Halen Google Haberler’de istediğimiz gibi görünmüyorum.

Sistem iyi mi? Kötü mü? kararı size bırakıyorum. Çünkü eskiden her news kaydı alan adam spamın dibine vurarak üst sıralara çıkıyordu. Şimdi aynısını piyasada lider olan büyük haber siteleri yapıyor. Aynı şey ancak Google bu konuda net tavırlar sergileyerek, spam yapan adamı çıkarmaması gerekiyor.

Adım adım google news başvurusu nasıl yapılır?

Eğer halen Google News’e başvuru yapmak ve Haber Kaynağı olarak görünmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz. Bu arada haber kaynağı nedir diye merak ediyorsanız şunu kısaca söyleyeyim. Sadece kendi abonelerinize yayın yaptığınız, içeriklerinizin Google Haberler uygulamasında sizi takip edenlere gösterildiği bir uygulamadır. Jodd Haber‘in haber kaynağı bağlantısına tıklayarak abone olursanız sevinirim :)

1. Google hesabınıza giriş yapın

1. Google news başvurusu yeni kayıt
1. Google haberler başvurusu yeni kayıt

Google’a giriş yaptıktan sonra publishercenter.google.com sitesini ziyaret ediniz. Sonrasında karşınıza çıkacak olan sayfada sol tarafta bulunan “Add Publication” bağlantısına tıklayınız. Bu noktadan sonra açılacak olan kutuya haber sitenizin adını yazınız.

2. Siteniz ile alakalı temel bilgileri giriniz

google news başvurusu basit bilgiler
google news başvurusu basit bilgiler

Bu kısımda sitenize ait temel bilgileri girmeniz gerekiyor. Google Haberler’de görünmesini istediğiniz adı, siteniz ile alakalı kısa ve öz bir açıklama, kategori seçimi, dil seçimi gibi bilgileri yine bu sayfada yapıyorsunuz. Aynı sayfada yine aşağıdaki görselde yer alan aşamaları da tamamlıyoruz.

3. aşama google news basvurusu basit bilgiler 2
3. aşama google haberler basvurusu basit bilgiler 2

Temel bilgiler bölümünde yine site adresinizi girmeniz gerekiyor. Bu noktada başvuru yapacağınız hesap ile Search console hesabı aynı olması size fayda sağlayacaktır. Sitenizi google.com/search-console üzerinden doğruladıktan sonra “Location” bölümünde yayın yapacağınız bölgeleri seçebiliyorsunuz. Yine Türkiye veya bütün ülkeleri buradan seçebilirsiniz.

Eğer başka iletişim bilgileri eklemek istiyorsanız “New Contact” butonuna tıklayarak teknik destek ekibinizi veya ürün güncellemeleri ile ilgili elemanınızın mail adresini yazabilirsiniz. Bugüne kadar kimse paylaştığım mail adreslerine birşey göndermedi ama size kalmış. Eklemesenizde olur.

4. aşama google news basvurusu basit bilgiler 3
4. aşama google news basvurusu basit bilgiler 3

Bu kısmı ben ilk 4 ay “Worldwide” seçerek tüm dünyada hizmet veriyorum diye seçmiştim. Baktım sitem google haberlerde çıkmıyor, bir de sadece Türkiye’yi seçerek devam edeyim istedim. Şu anda “Allow spesific countries” diyerek “Turkey” seçeneğini işaretledim. Yine “” bölümünde ise “Allow all properties” seçeneğini işaretleyerek alt kısımda isterseniz Analytics takip numaranızı yazabilirsiniz.

3. Sitenizle alakalı bölümleri ekleme

5. aşama google news başvurusu content / içerik bilgileri
5. aşama google haberler başvurusu content / içerik bilgileri

Değerli arkadaşlar bu bölümde ise eğer burada olduğu gibi birisi geldiğinde menüler göstermek istiyorsanız “New Section” bölümünü düzenlemeniz gerekiyor.  (Tıklamışken takip etmeyi lütfen unutmayınız. :) )

Yapmanız gereken orada kaç menü görünsün istiyorsanız -ki ben kategorileri gösterdim- Kategori adını yazarak, RSS bağlantısını girmektir. Sonrasında “Wiev access” bölümünden “Anyone” kutucuğunu işaretleyin.

“Feed options” bölümünde ise ikinci sırada yer alan “Generate articles directly from feed and

Content Label kısmını düzenleme

Bütün bölümleri eklemenize gerek yok. Takribi 5-6 kategori eklemeniz yeterli olacaktır. Eklemeseniz de sorun olmayacaktır. Sonrasında ise önemli olan kısım “Content Label” ksımını düzenleyeceğiz. Burada Sitenizde ne tür içeirkler yayınlayacaksanız onu seçmeniz gerekiyor.

7. aşama google news contenc labels anlamları
7. aşama google news contenc labels anlamları

Bu bölümde görmüş olduğunuz şeylerin hepsini seçmenize gerek yok. Bir tanesini bile site geneli seçmeniz yeterlidir. Bunun ne anlama geldiğini merak ediyorsanız hemen şöyle söyleyelim. Diyelim ki news.google.com‘da bir haber arattınız ve çıkan sonuçların bağlantılarının yanında dikkat ederseniz eğer “Blog” veya “Basın Bildirisi” gibi şeyler göreceksinizdir.

İşte burada seçeceğiniz şeyler kullanıcıya sitenizin hangi türde bir yayın yaptığını gösteren bilgileri düzenleyeceğiniz kısımdır. Bunu yapmanız gerekmiyor ama isterseniz size uygun bir tanesini seçiniz. Ben “Blog” seçeneğini seçmişim.

Content label anlamları nedir?

Opinion: Türkçesi “Fikir” olup genelde belirli bir fikir üzerinde yayın yapan siteler tarafından seçilmelidir.

User-generated: Türkçesi “Kullanıcılar tarafından oluşturulan” anlamına gelmektedir. Eğer onedio.com gibi bir siteniz varsa ve haberleri sitenize gelen kullanıcılar oluşturuyorsa o zaman bu seçeneği seçebilirsiniz.

Satire: Türkçesi “Hiciv, Taşlama” olan bu türü ise anladığınız üzere eleştiri yaptığınız bir haber sitesi sahibiyseniz seçebilirsiniz. Türkiye’de kimse bunu kolay kolay seçmiyor.

Press release: Bu da “Basın Bildirisi” olarak türkçeye geçmiştir. Birçok sitenin yeşil olarak gördüğünüz www.jodd.net gibi bağlantısının yanında parantez içinde (Basın Bildirisi) ibaresini görmüşsünüzdür.

Blog: Bunu da zaten hepimiz biliyoruzdur diye düşünüyorum. Bu kısmı genelde blog içeriği üretenler seçmektedir ama haber sitesi için seçseniz de sorun olmayacaktır.

4. Sitenize ait logoları ekleme

6. aşama google haberler logo bilgileri girme
6. aşama google haberler logo bilgileri girme

Bu bölümde de sitenizin Google sonuçlarında gösterilecek logonuzu eklemeniz gerekiyor. Kare olan logonun en az 512×512 olması gerekiyor, diğer açık ve koyu renkli temalarda kullanılacak olan logoların da 400px genişliğinde olması tavsiye ediliyor. Ama siz isterseniz en az 200px genişlik ve 20px yükseklik de yapabilirsiniz.

5. Google News’e Adsense hesabınızı bağlama

8. aşama Google Haberler'e Adsense hesabınızı bağlama
8. aşama Google Haberler’e Adsense hesabınızı bağlama

Bu kısımda eğer ilk etapta reklamların görünmesini istemiyorsanız direkt olarak sonraki aşamaya geçiniz. Eğer Adsense hesabınız varsa ve reklam yönetimini google yapsın istiyorsanız buraya pub- ile başlayan reklam kodunuzu yerleştirmeniz gerekiyor. Ben şahsen reklamların tamamının Google tarafından yönetilmesine izin verdiğim için %100 yaptım. Siz isterseniz %30 seçebilirsiniz.

6. Kendinize ait CSS tasarımları oluşturun!

Açık söylemek gerekirse CSS’den anlayan biri değilim. O nedenle bu kısmı boş geçtim. Fakat eğer CSS biliyorsanız bu kısımda sitenizi özelleştirecek CSS kodlarını yapıştırarak, mevcut AMP görünümünden farklı bir tasarım elde edebilirsiniz.

7. Sitenizi Google News onayı için gönderin

9. aşama: Siteyi google news onayına gönderme
9. aşama: Siteyi google news onayına gönderme

Bütün bilgileri girdikten sonra yukarıda kare içine aldığım bölümlerin görünmemesi gerekiyor. Eğer 1 tanesi bile görünürse zaten “Publish” diyerek onaya gönderemiyorsunuz. Her şeyi yaptıktan sonra, Publish butonuna tıklayın ve gerisini Google Haberler ekibine bıraktın. Genelde 2-7 gün arasında size onaylanıp onaylanmadığını bildiriyorlar.

Buraya kadar, detaylı olarak elimden geldiğince yeni sistem Google News başvurusu nasıl yapılır konusuna açıklık getirmeye çalıştım. Biraz uzunca oldu ama sıkılmadan okuduğunuzu umud ediyorum. Sizler de merak ettiğiniz soruları veya yaşadığınız problemleri yorum alanından sorarak, ücretsiz yardım alabilirsiniz.  Tekrardan eğer Google Haberler’de Jodd Haber‘i takip ederseniz memnun olurum. Sevgiyle ve esenle kalın.

Editör: Halil Kılıç

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Google news başvurusu nasıl yapılır? (Resimli anlatım)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 9 ay önce

  Merhaba. Ben söylemiş olduğunuz bütün adımları sırasıyla yerine getirdim fakat içerik güncelleme kısmında bir türlü makaleler görünmedi. Sayfayı yeniledim. Biraz bekledim. Geri geldim. Sitede ne kadar feed varsa hepsini ayrı ayrı denedim. Sonra 1 gün bekledim dedim belki biraz geç geliyordur diye. Yine olmadı. Ne yaptıysam olmadı. Acaba bunun nedeni ne olabilir? Neden içerikler güncellenmiyor bir türlü?

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Hocam çok ama çok sağolun bir türlü review kısmında çoktan hataları gidermiyordum sayenizde halledebilirim. Bundan sonra yapılması gereken şey nedir?

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Teşekkür ediyorum. Sayenizde benim de artık News kayıtlı bir sitem var. Bu noktadan sonra neler tavsiye edersiniz? Hangi adımları takip etmeliyim?

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Gerçekten çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Daha önce denediğim fakat başarılı olamadığım sitemi bir de bu şekilde yaparak uyguladım. Bakalım ne olacak?

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Selam,
  Bu newsin eski versiyonu, yeni Türkçe versiyonu ile de resimli anlatım yapar mısınız?
  İçerikle alakalı hatalar alıyorum lütfen yardım

  Cevapla
  • Editör 1 sene önce

   Selam, üç aşağı beş yukarı nasıl yapıldığı aynı fakat bunu bir video ile anlatmaya çalışacağım yakın bir zamanda. Daha iyi olacağını düşünüyorum. Fırsat bulabilirsem resimli anlatım da yaparım. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 5. 9 ay önce

  Merhaba. Ben söylemiş olduğunuz bütün adımları sırasıyla yerine getirdim fakat içerik güncelleme kısmında bir türlü makaleler görünmedi. Sayfayı yeniledim. Biraz bekledim. Geri geldim. Sitede ne kadar feed varsa hepsini ayrı ayrı denedim. Sonra 1 gün bekledim dedim belki biraz geç geliyordur diye. Yine olmadı. Ne yaptıysam olmadı. Acaba bunun nedeni ne olabilir? Neden içerikler güncellenmiyor bir türlü?

Giriş Yap

Jodd Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!