Sağlık
Popüler

Aort Anevrizmaları ve neden olduğu şikayetler

Aort hastası ne kadar yaşar? Bu soruya cevap vermek zor olsa da aort anevrizması belirtileri nelerdir sorusunun cevabına aşağıdaki haberden ulaşabilirsiniz.

Aort damarı vücudun tümünü besleyen kanın akışını sağlamaktadır. Bu bakımdan aort ana şebeke borusuna benzetilebilir. Aort anevrizmaları damar üzerinde meydana gelen keseciklere verilen isimdir. Bu kesecikler çeşitli nedenlere bağlı olarak damarda oluşabilen genişlemelerden dolayı oluşmaktadırlar. Anevrizma olgusu oldukça tehlikeli olarak nitelendirilmektedir. Adeta her an patlama olasılığı olan bir bombaya benzetilmektedir. Bu nedenle teşhisine ve tedavisine yönelik olarak yapılan uygulamalar çok önemlidirler.

Aort Anevrizmaları ve Neden Olduğu Şikayetler

Aortta meydana gelebilen anevrizmalar belirli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar herhangi bir şikayete neden olmadan ilerleyebilirler. Bu şikayetlerden bazıları şunlardır;

  • Baskı Sorunu: Damardaki keseler ancak belli bir fiziksel boyuta ulaşınca baskıya yol açarlar. Çünkü büyüme olunca çevresinde bulunan dokuları baskı altına alabilir.
  • Fistül Sorunu: Aort Anevrizmaları tanı koyma işleminin konmasını sağlayan olgulardan biridir. Anevrizma büyüdüğü zaman kendisine yakın damarların ya da organların duvarında incelme olmasına yol açabilmektedir.
  • Yırtılma Olması: Aort Anevrizmaları belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Ölüme neden olabilir.

Aort anevrizması tanısı

stres nedir
stres nedir

Aort Anevrizmaları Tanı işlemi için görüntüleme olarak bilinen tıbbi teşhis yöntemleri kullanılır. Ultrason, anjiyografi ve MR bu yöntemlerdendir. Ayrıca belirtilen yöntemlerden biri olan BT anjiyografi yöntemi de durumun kolaylıkla belirlenmesini sağlar. Tanı koyma işlemi sonrası tedavi aşamasına geçilebilir. Uygulanacak olan tedavi yöntemi damarda oluşan anevrizmanın fiziksel büyüklüğüne bağlı olarak değişebilmektedir.

Recep Uysal / jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu