Sağlık

Mitral kapak hastalık nedenleri ve belirtileri nedir?

Mitral kapaklar kalbin iç tarafında üst taraf sol bölme ile alt taraftaki sol yandaki bölme olan sol karıncık olarak adlandırılan yapılardır. Bu yapıların görevi kalbe gelen kanın geriye doğru ilerlemesini engeller. Mitral kapak hastalıkları bu yapıda daralma oluşması ile başlamaktadır. Hastalığın belirti gösterebilmesi için daralmanın belli bir değerden daha küçük olmasıyla başlar.

Mitral Kapak Hastalıkları Nedenleri

  • Ateşli eklem romatizması: Hastalığa yol açan mikrop eklemlerde ağrı ve şişmeye neden olur. Eğer hastalığı oluşturan mikrop kalp kapakçığına ulaşırsa kapakçıkta hasar oluşturur.
  • Mitral kapakçık sol kulakçığa kadar sarkarsa: Kapakçığın tutunduğu iplik şeklindeki dokuların sol kulakçığa sarkmasının sonucunda görülür. Genetiktir ve kadınlarda sık görülür.
  • Mitral Kapak Hastalıkları Nedenleri arasında doğuştan gelen anormallikler, kalp krizi geçirmiş olmak ve kalp iltihabı geçirmiş olmak da hastalığı oluşturan nedenlerdendir.

Mitral Kapak Hastalık Belirtileri

Hastalarda görülen şikayetler hasta dinlenme halinde iken ya da efor harcaması sonucunda görülebilmektedir. Eğer şikâyetler hasta dinleniyorken görülürse bu durumda rahatsızlığın ilerleme gösterdiği gibi bir sonuç çıkar. Şikâyetler arasında çalışma sırasında göğüs ağrısı oluşması, çabuk yorulma durumu, kanlı balgam atılması, çarpıntı ve nefes alıp vermede zorlanma bulunmaktadır. Hastalarda sıklıkla kalp ritminde bozulma şikayeti görülebilmektedir. Ritim bozukluğu mitral kapakların genişlemesi sonucu görülür sonuçta akciğerlerde sıvı birikir ve nefes darlığı oluşur.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu