Gündem

Turistler için covid-19 testi nerede yapılır? Ücreti ne kadar?

Yurtdışına çıkacak kişilerin 14 gün boyunca karantinada kalmamaları için covid-19 testi yaptırmaları gerekiyor. Turistlerin geldikleri ülkelere dönerken yaptıracakları covid-19 test sonuçları ise gününde çıkıyor.

Covid-19 testi nedir? Turistler için korona testi nasıl yapılır? Her ne kadar Türkiye’ye turistler gelmiyor olsa da 1 Temmuz itibariyle bazı Avrupa ülkeleri ülke dışına çıkmak isteyen vatandaşları için sınır kapılarını açmayı planlıyor. Henüz Türkiye’ye izin verilip verilmediği bilinmiyor olsa da Türkiye’de gelecek olan turistler için gerekli hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Yurtdışında Türkiye’ye gelen turistler için özellikle tatil bölgelerindeki hava alanlarında covid-19 test merkezleri ile ülkelerine döndüklerinde 14 gün boyunca karantinada kalmamaları için test olabilecekler. İstanbul başta olmak üzere Antalya, İzmir, Mersin gibi illerimizde 15 Temmuz’dan itibaren covid-19 test merkezleri aktif olarak çalışmaya başlayacaktır.

Covid-19 testi nerede yapılıyor?

Evvela, Türkiye’ye gelecek olan turistlerde resmi sağlık raporlarının olması gerekiyor. Ülkeye giriş yaptıklarında da bir takım testlerden geçecek olan turistler ülkelerine dönmeden önce yaptıracakları covid-19 testlerini mutlaka yapmaları gerekiyor. Özellikle Almanya ve Avusturya’dan gelmişseniz mutlaka bu testleri yaparak, sonuçları ülkenize bildirmelisiniz.

Testleri sınır kapılarından veya havaalanlarından yaptırabiliyorsunuz. Hiç şüphesiz, sınır kapılarında oluşacak olan yoğunluğu azaltmak ve virüsün yayılma riskini en aza indirmek için turistlerin veya yerli vatandaşların sağlık bakanlığının internet sitesinde yer alan covid-19 test merkezleri listesinde yer alan kurumlarda yaptırmaları önerildi.

Covid-19 test ücreti ne kadar olacak?

Yurtdışında gelen turistler için almaları gerekli olan bu testin ücreti de belli oldu. Türkiye para birimiyle 110 TL olacak olan covid-19 testi takribi olarak 15-16 euro’ya tekabül ediyor. Eğer hastalık belirtisi varsa ücret alınmayacaktır. Fakat test sonucu negatif çıkanlar ise 110 TL ödeyeceklerdir.

ÖDEMELERİ BANKAYA YAPACAKSINIZ!

Unutmamanız gereken birşey var! Ödemeleri test merkezlerinde yapmanız mümkün değildir. Eğer covid-19 testi yaptırmanız gerekiyorsa internet bankacılığı veya direkt şube üzerinden Halkbank’a yapmanız gerekmektedir. Almış olduğunuz dekont ile birlikte covid-19 test merkezlerinden testlerinizi yaptırabilirsiniz.

Covid-19 test sonuçları ne zaman çıkıyor?

Bakanlık tarafından iddia edildiğine göre yapılacak olan testlerin sonuçları 2-3 saat içerisinde çıkmaktadır. Eğer Türkiye vatandaşıysanız sonuçlar e-Devlet’te bulunan e-Nabız’a yüklenecektir.

Salih Yıldız / jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu