Nedir

Desinatör nedir? Nasıl olunur? Desinatörlük ne iş yapar?

Desinatörlük nedir? Desinatör olmak için ne gerekir? Desinatör iş alanları nelerdir? Merak ettiğiniz soruların cevapları bu haberimizde.

Desinatörlük nedir? Desinatör iş alanları nelerdir? Son yıllarda, gençler tarafından sıkça tercih edilen ve umut veren mesleklerinden birisi olan Desinatörlük, farklı sektörlerde çalışma alanına sahip olma özelliği ile kendinden sıkça söz ettiren bir meslek dalı haline geldi. İsmi ile de dikkat çekip, oldukça merak uyandıran Desinatörlük nedir? Nasıl Desinatör olunur ve Desinatörler ne iş yaparlar?

Desinatör Nedir?

Genel itibarı ile tasarımcı anlamına gelen Desinatör kelimesi; Fransızca “ Dessinateur” kelimesinden dilimize geçmiş olup, özellikle tekstil sektöründe; kumaş, dokuma ve örme gibi malzemelerin üstüne uygun olacak olan desenleri tasarlayıp,  çizimini uygulayan kişi anlamına gelir. En fazla istihdam olanağı, tekstil ve moda alanında olmakla birlikte bununla sınırlı kalmayıp; mühendislik, mimarlık ve endüstriyel tasarımda da kendini gösterir. Ayrıca kendi içinde; Brode Desinatörlüğü, Desen sorumlusu, Dokuma desinatörü, Halı desinatörlüğü ve Desen tasarımcılığı olarak da farklı dallara ayrılır.

Nasıl Desinatör Olunur?

Desinatörlük mesleğinde herhangi bir okuldan mezun olma şartı bulunmamasına rağmen, konuyla ilgili eğitim almış olmak diğer desinatör adayları arasında öne çıkmak için bir avantaj sağlar. Bu mesleğin eğitimini almak isteyen kişilerin ise, Üniversite veya Meslek Yüksek Okullarının Güzel Sanatlar Fakültesini okuması gerekir. Yine aynı şekilde Meslek Yüksek Okullarının; Tekstil, Moda ve Tasarım bölümlerinden mezun olanlarda bu mesleği rahatlıkla yapabilirler.

Mesleğe yatkınlığın ve kişisel yeteneklerin ön plana çıktığı Desinatörlük için, farklı dallarda eğitim almış ancak bu mesleği icra etmek isteyenler ise çeşitli kurs ve eğitimlere katılıp, aldıkları sertifika ile Desinatör olabilirler.

Desinatör Ne İş Yapar?

Mimarlık, Mühendislik sektöründen Tekstile kadar pek çok alanda rahatlıkla çalışabilirler. İlk çalışma alanları Tasarım olan bu meslek sahipleri, herhangi bir tekstil ürününün tasarımını ve desenini çizer. Bu açıdan dolayı, en fazla moda sektöründe ön plana çıkarlar.

Çalıştıkları firma bünyesinde; müşteriler ile birebir iletişim halinde olup, onların isteklerini dinleyip anlayarak ürünleri bu doğrultuda ortaya çıkarırlar ve çizimleri o şekilde yaparlar. Bunu yaparken de çeşitli yazılım ve programlardan faydalanırlar.

Recep Uysal / www.jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu