Eğitim

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri sizi de şaşırtacak

Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir? İnsanların duyguları, motivasyonları renklere göre değişebilir mi?

Renklerin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? Çevremizde gördüğümüz renklere göre duygularımız değişebilri mi? Editörlerimizden Sare Türk, renklerin psikolojik etkileri nelerdir başlıklı makalede bu konuyu ele aldı..

Farkında olmadan çevremizde gördüğümüz her renk düşüncelerimize yön vermektedir. Örnek vermek gerekirse kırmızı renk kan basıncınızın yükselmesine ve ani bir şekilde karar almanıza sebebiyet verebilmektedir. Peki diğer renklerin psikolojimize ne gibi etkileri var?

MAVİ RENK

Mavi renk; kişiye yalnızlığı, bilgeliği, güveni, depresyonu ve üzüntü gibi düşünceleri simgelemektedir. Sinir hastalıkları kliniklerinin mavi renkli olması, kişilerde olumsuz hisler yaşatabilmektedir. İ

ş görüşmelerinde ve şirketlerde mavi rengi tercih etmek, kararlılığı ve bağlılığı ifade etmektedir. Öte yandan mavi renk oldukça popüler renklerden birisi olmasına rağmen yiyeceklerde mavi renk kullanmak problem yaratabilir. Sebebi ise mavi renk iştah kapatıcı bir renk seçeneğidir.

KIRMIZI RENK

Kırmızı; sıcak, ateş, kan, güç, heyecan, agresiflik ve aşkı simgelemektedir. Yiyecek markalarının kırmızı renkte olması açlık hissi yaratmasından dolayı birçok yiyecek ve içecek markaları bu rengi tercih etmektedir.

Kırmızı renk solunu hızlandırdığından insanların çabucak karar almasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra kırmızı renk duygusal yoğunluğu arttıran renklerden birisidir. Kırmızı renk hakimiyet kuran renklerden olduğu için olabildiğince kırmızı rengi tercih etmemek gerekiyor.

Öte yandan kırmızı renk; dekorasyonlarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Bunun nedeni kırmızı rengin daha çabuk göze çarpmasıdır.

YEŞİL RENK

Yeşil renk; doğayı, sağlığı, ölümsüzlüğü ve ferahlığı temsil eden renklerden birisidir. Sağlık ve doğa üzerine kurulan şirketlerin yeşil rengi kullanmasının sebebi; temizliği, güveni aşılamaktır.

Yeşil renk özellikle de televizyona çıkacak olan kişilerin bekletildiği odalarda kullanılmaktadır. Böylelikle yeşil renkli bir odaya giren kişilerin heyecanlarının yatıştığı görülmektedir.

Ayrıca askeri kıyafetlerin yeşil olmasının sebebi doğaya daha hızlı kamufule olmak ve erkeksiliği göstermektedir.

SARI RENK

Sarı renk çoğunlukla kişiye yorgunluk hissi yaratır. Öte yandan sarı renk şakacılığı ve samimiyeti hissettirir. Soluk sarı rengi söz konusu olduğunda, çürüme, hastalık, kıskançlık ve hileyi kişiye yansıtır.

SİYAH & BEYAZ

Siyah ve beyaz renkler oldukça görünen renklerdendir. Siyah renk baskınlığı suçu, kötülük ve sadakati de yansıtabilmektedir. Beyaz renk ise kişinin temiz kalpli olduğunu, arkadaş canlısı ve hayalperest olduğunu kişiye hissettirir.

Genel olarak serin ve canlandıran bir his yaşatan beyaz renk kişiler arasında oldukça önemli renklerdendir.

SARE TÜRK / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu