Yorum

Evlilikler Neden Bitiyor? Daha Uzun Bir Evlilik İçin Neler Yapmalı?

Evliliği bitiren nedenler nelerdir? Boşanmadan önce her şeyi denediniz mi?

Çiftler evlenmeye karar verdikleri zaman gayet mutlu bir şekilde bu süreci yönetirler ve biliyoruz ki kimse boşanmak için evlenmez. Boşanmaların da giderek arttığını göz önüne aldığımız zaman nedenleri elbette tartışma konusu olmakta ve özellikle çocuklu ailelerde bu ciddi bir problem olabilmektedir. Peki neden meydana geliyor bu boşanmalar? Neden arttı? Bu yazımızda bunlara değindik ve nedenlerinden bahsetmeye çalıştık. Umarız anlaşılır bir dil ile anlatabilir ve faydalı olabiliriz. İyi okumalar dileriz!

BOŞANMA NEDENLERİ

Boşanma nedenlerinin başında aldatma, cinsel hayatın kötü oluşu, maddi sıkıntılar, anlaşmazlıkların oluşması gibi durumlar gelmektedir. İnsanlar ne yazık ki belirli bir süre geçtikten sonra heyecanlarını kaybedebilmekte ve birbirlerine karşı olan anlayış gösterebilme düzeyleri azalabilmektedir. İlişkinin en önemli yapı taşı olan anlayış ve saygı ortadan kalktığında ise ilişki büyük bir sarsıntı yaşamaktadır. Kimi zaman da bu durum boşanma ile sonuçlanmaktadır.

Tüm bunların yanında unutulmaması gereken en önemli noktalardan bir tanesi insanların anlayış düzeylerinin birden azalmadığı gerçeğidir. Yani bir taraf sürekli olarak eleştiriyorsa, diğerini aşağılıyor ve hor görüyorsa hor görülen, eleştirilen kişi belirli bir zaman geçtikten sonra duygusal olarak patlama yaşayabilir dolayısıyla da bir birikimin sonucu olan tartışmalar ortaya çıkabilir.

SAKİNLEŞMEYİ DENEYİN!

Yapılması gereken burada eğer rahatsız olunan bir durum söz konusu ise tam da bu anda (kavga çok alevliyse biraz bekledikten sonra ama çok da bekleme süresini abartmadan) partnerinize rahatsızlık duyduğunuz konudan düzgün bir dil ile bahsetmeniz hem sizi, hem partnerinizi hem de ilişkinizi rahatlatacaktır.

Birbirinize dönem dönem sürprizler yapmanız, ona onu sevdiğinizi, değer verdiğinizi, hayatınızda olduğu için mutlu olduğunuzu hissettirmeniz de ilişkinizi taze tutacak bir etmendir. Romantizmin ihmal edildiği bir ilişki de zaman içerisinde yıpranmaya ve unutulmaya mahkumdur.

İLETİŞİM KURMAK SORUNLARI ÇÖZECEKTİR

Eğer ilişkiniz herhangi bir sebeple kötü gitmeye başlamışsa ilk olarak yapmanız gereken doğru iletişim kurup kuramadığınızı düşünmek olacaktır ya da aynı konu ile alakalı kendinizde yanlış bulduğunuz bir davranışı o kişi yapsaydı siz ne hissederdiniz? Bunu düşünmekte ve ona göre davranmakta yani aslında arkadaşlık ilişkilerimizde de olduğu gibi empati kurmamızda çok büyük fayda olacaktır.

SARE TÜRK / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu