Ekonomi

Urfalı fıstık çiftçileri boz fıstık fiyatları için taban fiyat düzenlemesi istiyor

JODD.net – Fıstık toplama zamanı geldiğinde Urfalı çiftçiler haklı olarak isyan etmeye başlıyor. Devlet eliyle fındık icin belirlenen taban fiyat uygulaması Şanlıurfa ve çevresinde yaşayan fıstık çiftçileri icin de uygulanmalıdır.

Her sene anlaşmalı olarak fıstık ağaçlarını kiralayan veya mahsulü satın almak isteyen tüccarlar, kendi aralarında anlaşarak çiftçiye düşük fiyat teklif etme kararı alıyorlar. Çiftçi, kapı kapı dolaşıp hemen herkesten üç aşağı beş yukarı aynı fiyatı alınca el mahkum satmak zorunda kalıyor. Satarken de düşük fiyattan sattığını bile bile bunu kabul ediyor yoksa mahsul elinde kalacak ve önümüzdeki yıl içinde geçimini sağlayamayacak.

Türkiye’nin en iyi Antep fıstığının yetiştiği yer olan Şanlıurfa’nın Birecik ve Suruç ilçelerinin yanı sıra Antep’in de Nizip ilçesinde yaşayan çiftçiler bu konuda devletin bir taban fiyat belirlemesini istiyor.

Çiftçiler devletin fındık icin belirlenen 22 liralık taban fiyat uygulamasının boz fıstık içinde en az 22 TL olarak uygulanmasını talep ediyor.

YAKUP KAPLAN / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu