Sağlık

Çağımızın hastalığı STRES’ten nasıl kurtulurum? Yapılması gerekenler

Stres ile Nasıl Başa Çıkılır? Ne Yapmak Gerekir?

Stresin günümüzün problemi olduğu artan iş yoğunluğu, ailesel sebepler, işsizlik vb. gibi durumlar yüzünden bir gerçektir. İnsanlar stresten kaçmaya çabalamaktadırlar fakat bu durum neredeyse imkansız denecek kadar güç bir olaydır. Bu durumda hem çevresel faktörler hem de bu stressiz bir yaşamın aslında çok sağlıklı olmaması bir etkendir. Stresin dozunda olması elbette olumlu bir durumdur. Örnek vermek gerekirse üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci eğer olması gereken ve doğru miktarda strese sahip değilse bu sefer sınavı önemsemeyerek çok fazla sallayacak sonucunda da başarılı olamayacaktır.

Bunların yanında farkında olmamız gereken bir diğer nokta da stresin biz insanları gerçekten çok büyük derecede olumsuz etkilediği gerçeğidir. İnsanların stresli olmalarının en büyük sebepleri arasında hayatın bir belirsizlik üzerine kurulmuş olması temel etkendir. Yine aynı sebebi ele aldığımızda bu durum yani hayatın belirsiz oluyor oluşu diğer kesimdeki bazı insanların da hayatta ümitli oluşlarına ve yine hayata karşı üretken olmalarına sebep olmaktadır. Yani bu durumda baktığımız zaman ne açıdan belirsizliği benimsediğimiz ve hayatı algılama biçimimiz her türlü olayda olduğu gibi stres faktörünü yaşantımıza dahil etmemizde de etkili olmaktadır.

Şimdi de size olması gerekenden fazla stresle baş etmenin yollarından bahsedeceğiz. Bu konuya stres ve öfke yönetiminin aslında çok ilintili olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

  • Stresli oluşumuzu etkileyen şeylerin başında yediklerimiz geliyor! Evet doğru duydunuz. Yediklerinizi düzenlemeniz sizin stresinizi yönetebilmenizde ve aynı zamanda zinde hissetmenizde çok etkili olacaktır.
  • Düzenli olarak spor ya da herhangi bir egzersizi yapın. Bu sizin mutlu hissetmenize çok büyük katkı sağlayacaktır çünkü spor yapmak mutluluk hormonu dediğimiz serotonini salgılamamızı sağlar.
  • Kendinize hem dinlenmek hem de kendinizi dinlemek için zaman ayırın. Bu beyninize kendinize önem verdiğiniz mesajını ileteceğinden mutlu olmanızı da sağlayacaktır.
  • Gerçekleştirmek istediğiniz ve planladığınız bazı işleri kendinize hedef olarak koyun. Hedefleri gerçekleştirdikçe özgüveniniz de gelişecektir. Aynı zaman da unutmayın ki her zaman her hedef tam anlamıyla gerçekleşmeyebilir ya da bir hedef tamamen gerçekleşememiş olabilir. Önemli olan başardıklarınıza odaklanıp onlardan güç alabilmenizdir.

SARE TÜRK / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu