Sağlık

Çocuğumu nasıl eğitmem lazım Hamilelik Döneminde dikkatli olun

Gebelik döneminde çocukların eğitimi nasıl olmalıdır?

Eğitimin bebeklerde başladığını bir çok uzman her defasında tekrar ediyorlar. Hatta hamilelik döneminde bile bebeğin söylediklerinizi anladığı söyleniyor. Durum böyle olurken çok dikkatli olmak lazım ve çocuklarımızın yanında kötüye dair ve ya onlara kötü misal olacak şeylerden uzak durmamız gerekiyor.

Mesela erkek ya da kız çocuklarını küçüklükte ağızdan öpmemek onların gelişim için çok önemlidir. Bir çok kişi çocukları ağızlarından öperek sevmektedirler fakat bunun çocukların ilerleyen zamanlarda kişiliklerinin bastırılacağından habersizdirler. Ya da onları sakın çıplak halleriyle fotoğraflamayın. Bunu büyüdüklerinde gördükleri zaman utanabilir, psikolojik olarak kalıcı hasarlara neden olabilirsiniz.

Ya da ebeveynler çocuklarının yanında çok fazla samimi hareketlerde bulunmamalıdırlar. İlişkilerinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Zira çocuklar gördüklerini hatırlıyor ya da bilinçaltlarında bir yerlerde saklıyorlar. Onlara iyi şeyler söyleyin, güzel konuşmalar yapın ya da güzel eğitici videolar izletin.

İzletme demişken aklıma geldi. Çocuklarınıza her çizgi filmi lütfen izletmeyin. Bazı çizgi filmler masumane görünse de aslında cinsellik içerikli sahneler içeriyor. Bu da çocuğun bilinç altına yerleşerek onları olumsuz etkiliyor.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu