Bilgi

Evde alkolsüz parfüm yapımı, evinizde kendi kokunuzu hazırlayın

Piyasada satılan parfümler hoşunuza gitmiyorsa kendinize evde koku hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte detaylar..

Parfümler kişiye has ve esintisi geldiği zaman o kişiyi hatırlatan çok özel kokulardır. Sayısızca parfüm üretilmiş ve neredeyse bir kişi ile aynı kokuyu kullanıyor olmanız imkansız hale gelmiş olsa da yine de kendinize has bir koku oluşturmak, içerisinde çok fazla kimyasal bulunduğunu düşündüğünüz bir ürünü kullanmamak istiyor olabilirsiniz.

Tam bu noktada size kendi parfümünüzü neden yapmıyorsunuz? diye bir soru yönelteceğiz. Üstelik bu parfümleri sevdiklerinize de hediye ederek onları da mutlu edebilirsiniz! O zaman size bu parfümleri nasıl yapacağınızdan bahsedelim.

Parfümü bir şarkıya benzetebiliriz. Ne kadar iyi notalar alabilirseniz o kadar güzel bir ürün meydana gelecektir. Üstelik bu sandığınız kadar zor bir durum da değil.

Çünkü ihtiyacınız olan sadece 3 nota olacak! Hatta bizim size birazdan bahsedeceğimiz parfüm bundan bile daha kolay olacak çünkü sizinle birlikte taze çiçeklerden oluşan bir parfüm yapacağız ve bunu denemiş olacağız.

Parfüm için gerekli malzemeler

İlk olarak yapacağımız parfüm için ihtiyaç duyduğumuz maddeleri sıralayalım:

  • Kaşık
  • Süzgeç
  • Bir su bardağı taze gül yaprağı veya lavanta (fakat lavantalı yapmak isterseniz yanınıza bir de lavanta yağı da almalısınız.)
  • 1 su bardağı steril su (eczanelerden rahatlıkla karşılayabilirsiniz.)
  • 1/2 su bardağı 80 ya da 100 proof votka
  • En az 1 litreyi alabilecek bir cam şişe (kapaklı)
  • Parfüm için şişe
  • Dilerseniz gül yağı

1 litrelik cam şişemizin içerisinde 1 bardak gül yaprağımızı koyuyoruz ve üzerine belirtilen miktardaki votkayı ekliyoruz. Şişemizin kapağını kapattıktan sonra hem serin hem de karanlık olan bir odada (bu durum önemli) 24 saat boyunca bekletiyoruz. 1 gün sonucunda karıştırıp üzerine eczaneden temin edebileceğiniz steril suyu koyuyoruz.

Cam kavanozu tekrar kapatıp 1 hafta boyunca yine hem serin hem de karanlık olan bir odada bekletiyoruz fakat bu sefer her gün düzenli olarak karıştırıyoruz. 1 haftanın sonucunda heyecanla beklediğimiz parfümümüz neredeyse hazır durumda.

Parfüm hazırlamada son aşama

Son adım olarak da düzenli olarak karıştırdığımız bu cam kavanozumuzdaki karışımı süzgeçten geçirerek parfüm şişesi olarak belirlediğimiz şişelere aktarıyoruz. Ve işte bu kadar! Kendinize özel yapmış olduğunuz parfümünüz hazır.

Bu gül kokulu parfümü değiştirerek farklı biçimlere sokabilir ve istediğiniz her türlü kokuyu elde edebilirsiniz. Şimdiden sizlere kolay gelsin! Dilerseniz aşağıda paylaştığımız videoyu izleyerek evde kendi marka parfümünüzü yapabilirsiniz.

Sare Türk / www.jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Sare Türk

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunuyum. Jodd Haber'de psikoloji, sanat ve insan üzerine tecrübelerimi ve bildiklerimi yazmaktayım. Youtube, Twitter ve instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu