Bilgi

MüzeKart’a 10 Liralık İndirim Yapıldı

Kültür ve Turizm bakanlığına bağlı olan sayıları 300’ü aşkın olan ülke genelindeki müze ve ören yerlerine yılbaşından itibaren müzekart ile sınırsız geçiş yapılabiliyordu. Genelde okul gezilerinde öğrencilerin büyük işine yarayan müzekart normalde 70 liraya satılıyordu.

Bu sene en az 5 liralık zam yapılması beklenilen müzekart ile alakalı ilginç bir gelişme yaşandı ve halkımızın daha çok tarihi yerleri ve müzeleri gezerek kendi tarihlerini öğrenmesi adına kültür bakanlığı tarafından 10 liralık bir indirim yapılarak yıllık ücreti 60 TL’ye sabitlendi.

2020 yılı itibariyle türkiyenin her yerinde müzekart ile sınırsız geçiş önceliği sahibi olacaksınız ve buna sadece 60 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz. Resmi olarak 1 Mart 2020’de yürürlüğe girecek olan 60 liralık müzekart uygulamaası için 2 hafta kaldı.

Her Yerden Temin Edilebilir

Dileyenler müzelerin girişindeki gişelerden dileyenler ören yerlerinden ve dileyenler www.muze.gov.tr internet sitesi üzerinden satın alabililrler. Ayrıca müzeler ve ören yerleri 18 yaşın altındaki ve 65 yaşın üstündeki kişiler tarafından ücretsiz gezilebiliyor.

Ayrıca gaziler ve onlara bakmakla yükümlü olan anne, baba, eş ve çocuklar, şehit yakınları, engelliler ve onlara bakmakla yükümlü olanlar, MEB’ bağlı öğretmenler, Sanat tarihi ve arkeoloji bölümündeki öğrenciler ve öğretim görevlileri ile birlikte basın kartı sahipleri ücretsiz olarak müzeleri ziyaret edebiliyor.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu