Teknoloji

Linux kullanımı dünyada yaygınlaşıyor

Her geçen gün kendini geliştiren açık kaynak kodlu işletim sistemi linux’u kullananların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Genelde resmi kurumlar ve uluslararası ticaret yapan firmalar tarafından tercih edilen linux işletim sistemi yeni güncellemeleri ve kullanım avantajlarıyla kişisel bilgisayarlar da yer almaya başladı.

Alternatif olarak Linux

Dileyen kimseler Microsoft Windows veya Apple’ın iOS işletim sisteminin yanı sıra bilgisayarlarına 2. bir işletim sistemi olarak Linux’u kurarak daha güvenli bir işletim sistemi ile kendilerini rahat hissedebilirler.

Elbette Linux’un daha güvenli olması Windows’un güvensiz olduğu anlamına gelmiyor fakat Windows’a yüklenen uygulamalar, programlar nedeniyle zararlı yazılımların bulaşma ihtimali yüksek olduğundan dolayı Windows’ta güvenlik biraz daha az seviyede kalabiliyor.

Oysaki Linux, Windows kadar izin vermediğinden dolayı güvenliği iOS ile hemen hemen aynı seviyededir. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Linux ile alakalı 150 sayfalık bir rapor yayınlandı ve bu raporda Linux’un diğer işletim sistemlerine nazaran avantajları ile dezavantajları yer alıyordu.

Linux’un Büyüme Oranı Belirtilmedi

Şirket önümüzdeki 5 yıl için büyüme hedeflerinin yüksek olduğunu söylese de ne kesin bir rakam paylaşmaktan çekindiler. Sizce önümüzdeki yıllarda Linux, MacOS veya Windows gibi büyük bir pazar sahibi olabilir mi?

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu