Apple ve çalışanları arasında “Hırsızlık” davası sonuçlandı

Apple çalışanları dava iphone 2020
Apple çalışanları dava iphone 2020

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından olan Apple, çalışanlarının bir şey çalıp çalmadığını kontrol etmek maksadıyla her akşam mesai bittikten sonra yarım saatlerini gasp ederek üst-baş araması yaptırıyordu.

Bunu, çalışanlarının mağazadan iphone, ipad veya diğer apple ürünlerini çalıp çalmadığını öğrenmek, bir şey çalmalarına engel olmak amacıyla yaptıklarını belirtti.

Amerika’nın tüm eyaletlerinde yasalara göre bir yerde mesai bittikten sonra çalışanlar iş yerinde kalmaya mecbur bırakılıyorsa “overtime” yani mesai fazlası ücreti almak hakları bulunuyor. Bunu da normal saat ücretinin 1 buçuk katı olarak yasalar belirliyor.

Apple, hem bu ücreti ödemiyor hem de çalışanlarına hırsızlık yapıp yapmadıklarını kontrol etmek için onların zamanlarını çalıyor.

Çalışanlar dava açtı

Bu durumdan şikayetçi olan çalışanlar hem kendilerine hırsız muamelesi yapıldığından dolayı hem de fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle dava açtı. Kaliforniya mahkemelerinde görülen davada Apple haksız bulunup, davacılar davayı kazanınca bugüne kadar kimin ne kadar alacağı varsa Apple’ın ödemesi gerektiğine kanaat getirildi.

Henüz mahkme, Apple’ın ne kadar ödeme yapması gerektiğini belirtmemiş olsa da bugüne kadar yapılan uygulamalar göz önünde bulundurulduğunda milyonlarca dolar ödeme yapmak zorunda kalabilirler.

 Çanta ile işe gelmeyin

Bunun üzerine Apple, çalışanlarının bundan sonra çanta ile işe gelmelerinin yasak olduğunu söylemesi üzerine mahkeme günümüz şartlarında bunun mümkün olmayacağını söyleyerek Apple’ı bir kere daha haksız buldu ve böyle bir şeyin olmasının mümkün olmayacağına kanaat getirdi.

Kaynak

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Apple ve çalışanları arasında “Hırsızlık” davası sonuçlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Jodd Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!