Dünya

Amerika’da rekor yardım paketi senatoda onaylandı

Amerika’da koronavirüs nedeniyle düşüşe geçen ekonominin önünü kapatmak, işletmelere ve vergi vermekle yükümlü olan kimselere yardım maksadıyla amerika senatosunda rekor orandaki 2 trilyon dolarlık yardım paketi tüm delegelerin oylamasıyla kabul edildi.

Amerikanın başkanı Donald Trump bu yadım paketinin yapılacağını birkaç hafta önce twitter üzerinden paylaşmış fakat detaylar hakkında hiç birşey söylememişti. Günlerdir amerikada tartışılan bu konuya destek verenler olduğu gibi karşı çıkanlar da oldu. En sonunda senatoda konu tartışıldı ve toplamda 2 trilyon dolarlık yardım paketine onay verildi.

Bu paketin çıkmasında insanların dışarı çıkmaması, iş yerlerinin kapanması veya minimum düzeyde çalışıyor olması, dolayısıyla ekonomide oluşan hasarı bir nebze olsun düzeltmek için 2 trilyon dolarlık yardım yapılacaktır.

Paranın büyük bir bölümü büyük firmalara dağıtılacakken vatandaşlara 500 milyar dolarlık bir yardım yapılacaktır. Bunun dağılımı ise 1200 dolar yetişkinler için 500 dolar da çocuklar için ödenecektir. Tabii ki vergi ödemekle yükümlü olan kimselere bu ödemeler yapılacaktır.

Bu konuya New York valisi Andrew Cuomo tepki göstererek, New York eyaletine düşecek olan payın yeterli olmayacağını, şimdiden 1 trilyon dolarlık zararlarının olduğunu ve daha fazla yardımın yapılmasının daha iyi olacağını söyledi.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu