Dünya

Amerika’daki korona bulaşmış kişi sayısı Çin’i geçti

İlk olarak Çin’in Wuhan eyaletinde bir hayvan pazarında çalışan 3 kişide görülen koronavirüs, tüm dünyada zamanında önlem alınmadığı için pandemik oldu ve şu anda maalesef kontrol altına alınamıyor. İlk başlarda Çin’de her gün binlerce vaka bildirilirken bir süre sonra Çin durumu kontrol ettiklerini ve vaka sayısının yok denilecek kadar az olduğunu söyledi.

Fakat aynı şeyi dünya için söylemek mümkün değildir. Önceleri İran’da sonrasında İtalya’da ciddi artış gösteren koronavirüs son bir haftadır birçok Avrupa ülkesinde ve özellikle Amerika’da günlük on binlerce kişiye konulan tanılarla ciddi artışa geçti.

New York Salgının Merkezi

Amerika’da ilk olarak kuzey batı bölgesinde bulunan Washington eyaletinde görülen koronavirüs sonrasında Kaliforniya’ya sıçrayarak yüzlerce kişiye yayıldı. Son 10 gündür iş dünyasının merkezi olan New York eyaletinde ise sayılar kat be kat artmaktadır.

Bugün resmi kaynaklar tarafından paylaşılan verilere göre Amerika’daki toplam vaka sayısı Çin’i geçerek ilk sıraya oturdu. İstatistiklerin paylaşıldığı Worldometers.info sitesine göre şu anda Amerika’da korona tanısı konulmuş kişi sayısı 81,943 olurken bu zamana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1,177 oldu.

Türkiye’de durum iyi değil!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bugün yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de ilk defa 1 gün içinde binin üzerinde yeni vaka tanısı teşhis edilip, toplamda 3,629’a çıktı. Bugüne kadar Türkiye’de hayatını kaybeden kişi sayısı ise bugün eklenen 16 kişi ile birlikte toplamda 75 oldu.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu