Gündem

Bakan neden illeri açıklamadıklarını böyle savundu

Bugün bilim kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs güncellemelerini paylaştı. Son günlerde özellikle sosyal medyada çokça sorulan “iller neden açıklanmıyor” konusuna da açıklık getiren Bakan Koca amaçlarının virüsün yayılmasını engellemek olduğunu söyledi.

Bakan Fahrettin Koca, şimdiye kadar paylaştıkları verilerin nereden geldiğini dolayısıyla hangi ilde, ilçede ne kadar pozitif çıkmış vaka olduğunu bildiklerini ve tedbirlerini de buna göre aldıklarını söyledi.

Amaç yayılmayı engellemek

Neden il il, ilçe ilçe açıklamadıklarının nedeni olarak İtalya’da olduğu gibi virüsün hızlı bir şekilde yayılarak, büyük bir trajediye neden olmamak olduğunu savundu. Bildiğiniz üzere İtalya’da bir bölgede koronavirüs tespit edildiği açıklandıktan sonra herkes başka yerlere giderek, virüsü ülke geneline yaydılar.

Hangi ilden kaç vakalarının olduğunu bildiklerini, bunu başkalarıyla paylaşmayacaklarını  ve bu şekilde kalacağını söyledi. Belki ilerleyen zamanlarda, pandemik kontrol altına alındığında hangi ilden kaç kişinin öldğünü, kaç kişiye virüsün bulaşıp, kaç kişinin kurtulduğunu paylaşabilirler.

Vaka sayısı artmaya devam ediyor

İnsanlar her şeye rağmen evde kalmayarak, kendilerini karantina altına almayarak dışarı çıkmaya, gündelik yaşantılarına devam ediyorlar. Bu da virüsün yayılmasının hızlanmasına neden olmaktadır. Sadece 1 gün içinde 7533 testin yapıldığını ve bunlardan 2069’unun pozitif olduğunu ve 17 kişinin de hayatını kaybettiğini öğrendik.

Toplamda Türkiye’de koronavirüs bulaşmış insan sayısı ise 5698 olup, 92 kişi de hayatını kaybetti.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu