Dünya

Koronavirüs aşısı için Oxford Üniversitesi çalışmaları arttırdı

Koronavirüs salgını ile mücadele etmek için tüm bilim kurumları var güçleri ile çalışmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinde araştırma kurumları çalışmalarını sürdürürken Oxford Üniversitesi’nden bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamaya göre virüse karşı aşının 6 ay içinde bulunabilmesinin mümkün olduğu belirtildi. Fakat elbette bu süre oluşacak olan şartlara göre değişebilir. Türkiye’den de bilim insanları Sars CoV-2 novel koronavirüsü için aşı bulabilmek için üniversitelerde çalışmalarını arttırdılar.

Oxford üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre şimdilik 510 sağlıklı insanın bu deneylerde çalışmak için gönüllü olduğu ifade edildi. Yaş aralığı 18 ile 55 arasında olan bu gönüllüler üzerinde testlerin birkaç hafta içinde yapılacağı vurgulandı. Yapılacak ola aşının adı ise ChAdOx1 nCoV-19 olarak bildirildi.

Aşı denemeleri sadece insanlar üzerinde yapılmayacak. Öncesinde hayvanlarda denenecek olan bu aşı sonrasında gönüllü insanlar üzerinde başarılı olurs uygulanacaktır.

Daha büyük bir sorun

Oxford Üniversitesi’nin koronavirüs aşısı üzerinde çalışan ekibi geçtiğimiz yıllarda Afrika’nın batı bölgesinde görülen Ebola salgını içinde hızlı bir aşı geliştirmiş ve büyük oranda başarılı olmuşlardı. Bu defa karşı oldukları durum ile alakalı “daha büyük bir sorun ile karşı karşıyayız” ifadeleri kullanıldı.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu