Ekonomi

Ekonomi belirsiz! IMF Türkiye’ye yardım edebilir

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkede hayat durma noktasına geldi. Özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerine bakıldığında insanların evlerinden çıkamadığı, dolayısıyla işe gidip ekonomiye katkı sağlayamadığından dolayı salgının ekonomiye zararları oldukça büyük seviyelerde.

Amerika’da uzmanların coronavirüs salgını öncesinde yaptığı açıklamalara göre beklenen işsizlik başvurusu 5.2 milyon kişiyken şu anda bu rakamın 6.6 milyonu aştığı gerçeği, olayın ciddiyetini gözler önüne sermeye yetiyor.

Türkiye’de de durum farklı değil. Geçtiğimiz güne dolar 6.77 ile başlarken kapanışı 6.67 ile yapmıştı. Bugün yine 6.6955 ile güne merhaba derken günün sonunda ne olacağını kimse bilemiyor.

Öte yandan IMF başkanı Kristalina Georgieva’nın basına yaptığı açıklamalarda Türkiye’yi ilgilendiren kısım ile alakalı yapıcı temaslarının olduğunu ifade etti. Bunun anlamı ya Türkiye’ye yardım kararının çıktığıdır ya da Türkiye’nin IMF’ten yardım istemesi sonucu konuyu halen değerlendirdikleridir.

Her iki durumda da IMF’nin Türkiye’ye borç vermek istemesinin altındaki neden ülkeye olan güvenin arttığı yani ekonominin kısmen de olsa düzelmeye başladığını göstermektedir.

Öte yandan Amerika’da corona virüs nedeniyle çalışamayan insanların, hali hazırda giderlerinin olması, ekonomik olarak gelir elde edemiyor olmaları ve işsizlik başvurusu doların belini bükerken dünya genelinde değişken grafik izlemesine neden olmaktadır.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu