Dünya

Amerika’da yaşayan türkler için uçuş fırsatı

Koronavirüs nedeniyle uluslararası uçuşların iptal edildiği Amerika tüm giriş çıkışlar iptal edilmiştir. Türkiye’nin özel girişimlerinin sonucu olarak Amerika’da geçici vizeyle bulunan kişiler için Washington ve Los Angelas’tan 23 Nisan 2020’de, New York’ta ise 24 Nisan 2020’de tek seferliğine uçuş düzenlenecektir.

Uçuşlardan birkaç hafta önce size koronavirüs testi yapılacaktır. Eğer covid-19 testiniz pozitif çıkarsa veya daha öncede virüsü kapıp, atlatmış olsanız bile maalesef Türkiye’ye götürülmeyeceksiniz.

Bilet aldığınız zaman virüslü olmasanız bile Türkiye’de 14 gün boyunca karantina altına alınacaksınız. Bu şartı bilet alırken veya uçağa binmeden önce kabul etmeniz gerekiyor. Aksi halde uçağa alınmayacak, ülkeye bilet almış olsanız bile geri gidemeyeceksiniz.

BİLET ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

14 Nisan 2020’ye kadar konsolosluklardan başvurunun yapılması gerekiyor.  Eğer konsolosluklardan başvuru yapmamış ve covid-19 testi yaptırmamışsanız bilet satışı yapılmayacaktır.  Aşağıda listelenmiş olan eyaletlerde yaşayan kişilere biletler satılacaktır:

 1. District of Columbia
 2. Maryland
 3. Virginia
 4. West Virginia
 5. New York
 6. New Jersey
 7. Pennsylvania
 8. Delaware
 9. Alaska
 10. Arizona
 11. Colorado
 12. Idaho
 13. California
 14. Montana
 15. Nevada
 16. Oregon
 17. Utah
 18. Washington
 19. Wyoming
 20. Hawaii

DİĞER EYALETLERDE YAŞAYANLAR

Yukarıda sıralanmış olan eyaletlerin dışında yaşayan kişiler için eğer 2 günlük bilet satışı dışında uçakta boş koltuk kalırsa satış yapılacaktır.

amerika turk vatandaslari ozel ucak seferleri
amerika turk vatandaslari ozel ucak seferleri

BİLET FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Konsolosluk tarafından konuyla alakalı bir detay paylaşılmazken Türk Hava Yolları’nın resmi internet sitesinden Türkiye’ye yönelik arama yapıldığı zaman tüm uçuşların iptal edildiği, her hangi bir uçuşun olmadığı bilgisi alınmaktadır.

25 BİN KİŞİLİK UÇUŞLAR AYARLANDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi twitter hesabından bugüne kadar 70 ülkeden 25 binden fazla vatandaşımızın gerekli karantina koşulları sağlandıktan sonra ülkeye getirildiklerini söyledi. Bundan sonrası içinde 25 bin kişinin ülkelerine dönmesi için uçuş seferleri ayarlanacağını belirttii.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu