Yaşlıların kaldığı bakımevlerinde onbinlerce ölüm yaşandı

Huzurevlerinde koronavirüs tehlikesi
Huzurevlerinde koronavirüs tehlikesi

Salgının merkezi haline gelen Amerika’da özellikle New York bölgesinde yaşlıların kaldığı bakımevlerinde tam bir dram yaşanıyor. Onbinlerce kişinin hayatını kaybettiği bakımevlerinde uzmanlar test azlığı nedeniyle ölümlerin yaşandığını savunuyor.

Sadece bakımevlerinde değil, ülke genelinde toplamda 50,243 kişinin COVID-19 nedeniyle hayatını kaybederken bunlardan 11 bine yakını sadece yaşlı bakım evlerinde kalanlardır.

NEW YORK VALİSİ UYARDI

New York valisi Andrew Cuomo’da bu gerçeğe işaret ederek “yaşlı bakım evlerinde bizi ne gibi bir tehlikenin beklediğini bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. New York valisi emir verdikten sonra 600’den fazla huzurevi araştırılırken buralar için daha fazla kuralın koyulması ve hijyene dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Fakat bu durum yine de ortaya çıkan sonucu değiştirmedi. Toplamda 10 bindne fazla yaşlı amerikalının hayatını kaybettiği koronavirüs pandemisinde uzmanlar bu kadar fazla ölümün gerekçesi olarak test sayılarındaki yetersizliği görüyor.

EN ÇOK TEST AMERİKADA YAPILDI

Her ne kadar dünyayla kıyaslandığında açık ara farkla test yapmada lider olan amerikada bugüne kadar 4,775,625 test yapılmıştır. Yapılan testler neticesinde 886,709 kişide koronavirüs testi pozitif çıkarken sadece 85,922 kişi iyileşmiş ve 50,243 kişi ise hayatını kaybetmiştir.

NEW YORK SALGININ MERKEZİ

New York eyaleti ile komşusu New Jersey eyaletinde durum hiçte iç açıcı değildir. Sadece bu iki eyaletin toplamı neredeyse ülkenin yarısıdır. Özellikle New York City bölgesindeki hastanelerde oluşan yoğunluktan dolayı hastaneye gitmesi gereken sağlam insanlar bile evde tedavisi mümkünse evde tedavi edilerek, hastanelere kaldırılmıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yaşlıların kaldığı bakımevlerinde onbinlerce ölüm yaşandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Jodd Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!