Dünya

Bir neslin efsane çizgi filmi Tom ve Jerry’nin fikir babası vefat etti

Jodd.net ÖZEL – Özellikle 90’lı yıllarda özel Tv kanallarının da çıkması ile birlikte Tom & Jerry, Temel Reis gibi çizgi filmler hemen her sabah birçok TV kanalında yayınlanırdı. 90’lı yıllarda çocukluk dönemi yaşayanlar büyük ihtimalle sabah okula gitmeden önce uykudan uyanıp, televizyonun sesini kısarak TOM ve JERRY’i izlemiştir.

Her ne kadar anne ve babalar tüplü televizyona yakın oturmanın gözleri bozduğunu çocuklara söylese ve çok televizyon izlemelerini istemese de okuldan önce sabahın köründe uyanıp, tom ve jerry, temel reis, tusubasa ve daha birçok çizgi filmi seyretmelerine engel olamazdı.

İşte 16 Nisan 2020’de Tom ve Jerry, Temel Reis gibi çizgi filmlerin fikir babası, animatör, film yapımcısı Gene Deitch Prag’daki evinde 95 yaşında hayatını kaybetti.

Sosyal medya üzerinde paylaşılan haberde ölüm nedenine dair bir açıklama yapılmazken, 1964 yılında evlendiği eşi Zdenka Deitchova’nın ülkesi Çekya’ya taşınmış ve orada yaşamaya başlamıştır.

Doğum tarihi 8 Ağustos 1924 olan Gene Deitch Amerika2nın İllinois eyaletine bağlı Şikago kentinde dünyaya gelmiştir. Birçok defa Oscar’a aday gösterilmiş ve bir defa da Oscar’ı kazanmıştır.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu