Galeri

Yeşilçam oyuncuları da 1 Mayıs bayramında yürümüşler

1 Mayıs nedir? 1 Mayıs’ta ne olmuştur? Neden bu kadar önemlidir? Kimi kaynaklara göre Amerika’lı işçilerin kimisine göre de Avusturalya’lı işçilerin uzun süren iş günlerini 8 saate indirmek için başlattıkları çalışmama eylemine verilen isimdir.

1 Mayıs işçi bayramı: Tarık Akan, Semra Özdamar, Müjdat Gezen
1 Mayıs işçi bayramı: Tarık Akan, Semra Özdamar, Müjdat Gezen

Birçok ülkede resmi olarak bayram ilan edilen 1 Mayıs’ta zamanında yönetimlere karşı seslerini duyurmak isteyen, haklarının ödenmediğini düşünen işçilerin haklarını aramak için düzenledikleri yürüyüşlere Türkiye’den de Yeşilçam’ın en ünlü oyuncuları zamanında destek vermişler.

Kemal Sunal 1 Mayıs Yürüyüşene katılan ünlüler
Kemal Sunal 1 Mayıs Yürüyüşene katılan ünlüler

1 Mayıs Nedir?

1 Mayıs işçi bayramı; Wikipedia’da yer alan bilgilere göre ilk defa 1 Mayıs 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde genellikle ağır işlerde çalışan işçilerin günde 12-14 saatlik çalışma sürelerini 8 saate indirmek için şehir üniversitesinden meclise kadar yaptıkları yürüyüş nedeniyle tüm dünyada ilk defa böylesine bir ayaklanma yaşandığından dolayı kutlanan bayramın adıdır. Kaynak: işçi bayramı

1 Mayıs işçi bayramı: Fatma Girik, Kadir İnanır
1 Mayıs işçi bayramı: Fatma Girik, Kadir İnanır

Sadece taş ve inşaat işçileri değil, her türlü sektörde çalışan emekçilerin destek verdiği, katıldığı bir bayramdır. Türkiye’de yakın zamana kadar her 1 mayıs işçi bayramında yürüyüşler, protestolar düzenlenir ve maalesef genellikle sorunlarla, polis müdahaleleri veya insanların yaralandığı, canını kaybettiği olaylarla sonuçlanırdı.

1 Mayıs işçi bayramı: Kadir İnanır
1 Mayıs işçi bayramı: Kadir İnanır

Türkiye’de ilk defa 1923 yılında resmi olarak kutlanan işçi bayramı sonraki yıllarda da devam etmiştir. Yine 2008 yılında alınan bir kararla işçi bayramı resmi tatil ilan edilmiş ve devlet dairelerinde çalışan memurlar ücretli izin yapıyorlar.

1 Mayıs İşçi Bayramı: Türkan Şoray
1 Mayıs İşçi Bayramı: Türkan Şoray

1980’lerde birçok sinema sanatçısı da 1 mayıs işçi bayramı yürüyüşlerine katılmış, haklarını aramışlardır. İşte o günlerden arda kalan görüntüler..

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu