Dünya

Amerika koronavirüs ile büyük imtihan yaşıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünya mevcut sistemini değiştirmiş durumdadır. Bu noktada akıllara biyolojik silah üreten ülkelerin bundan sonra ne yapacakları gelirken umut ederiz bundan sonra biyolojik silah geliştirmek isteyenler bundan derslerini çıkarmışlardır.

Tüm dünya koronavirüs nedeniyle mağdur olmuş, kayıplar veriyor fakat Amerika’nın diğer devletlere açık ara fark attığını görmek için sadece tabloya bakmak yetiyor.

Dünya genelinde tespit edilmiş covid-19 sayısının 3,460,053 olduğu göz önüne alındığı zaman bunlarında %33’lük oranının yani 1,148,848’i Amerika’da tespit edilmiştir. Amerika’ya sayısal olarak en yakın olan İspanya ile neredeyse 1 milyonluk bir fark oluştu.

Özellikle New York ve komşusu New Jersey’de çok fazla nüfus olduğundan dolay en çok vakalar bu bölgede görülüyor fakat bu sadece bir neden değildir. Birçok ülke gibi Amerika’da koronavirüs tedbirleri almakta çok geç kaldı. Şimdi bedelini çöken ekonomi, ölen insanlarla ödüyor.

İşin kötü tarafı Amerika’da aktif olan dosyaların halen aktif olarak kalmaya devam etmesidir. Yani iyileşen hastaların çok az olmasıdır. 1 milyon 148 bin 848 vakanın içinden bugüne kadar sadece 162,444 kişi taburcu olmuş ve ölen insanları çıkardığımız zaman halen aktif olan vaka sayısının 919,593 olduğunu görüyoruz.

Hastaneler kapasitelerini doldurduğundan dolayı artık birçok kişi evlerine gönderiliyor, tek başlarına tedavi oluyorlar.  2 Mayıs 2020 itibariyle hayatını kaybetmiş kişi sayısı ise 66,811 olarak kayıtlara geçmiştir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu