Dünya

Koronavirüs dünya sıralaması değişti! Türkiye 7. sırada

Dünya koronavirüs sıralamasında bugün paylaşılan veriler doğrultusunda yine değişiklik yaşandı. Virüsün ilk çıktığı ülke olan Çin, 1 yeni vakayla 11. sıraya gerilerken Türkiye +1,983 yeni koronavirüs tanısıyla 7. sırada duruyor.  Bütün veriler Worldsometer.info sitesinden alınmaktadır.

AMERİKA SALGININ MERKEZİ OLDU

İlk virüsün Amerika’ya uğramasının üzerinden 3 ay geçti ve şu anda ABD salgının merkezi haline gelmiş. Amerika ile Türkiye arasında bulunan ülkelerin tamamı Avrupa’dan. İkinci sırada İspanya 245,567 vaka ile bulunurken sonrasında İtalya, İngiltere, Fransa ve Almanya gelmektedir.

EN ÇOK ÖLÜMLERİN OLDUĞU ÜLKELER

Koronavirüs nedeniyle en çok ölümlerin olduğu ülkelerin başında yine en çok vakaya sahip olması hasebiyle Amerika geliyor. Bugüne kadar toplamda 67,206  kişi hayatını covid-19 nedeniyle kaybederken sadece 1 Mayıs 2020’de 1897 kişi hayatını kaybetti.

Amerika’dan sonra en çok ölümün olduğu ülke 28,710 ile İtalya’dır. İtalya’yı 28,131  ölüm ile İngiltere, 25,100  ile İspanya ve 24,760 ölüm ile Fransa takip ediyor. Bu ülkelerden sonra gelen tüm ülkelerdeki hayatını kaybedenlerin sayısı 10 binin altında bulunuyor.

covid 19 dunya siralamasi
covid 19 dunya siralamasi

EN ÇOK TEST YAPILAN ÜLKELER

Yine resmi olarak paylaşılan rakamlar doğrultusunda en çok koronavirüs testinin yapıldığı ülke 6,907,929 ile Amerika olurken, onları 3,945,518 ile Rusya takip ediyor.  Rusya’da yapılan testlere nazaran tespit edilen vaka sayısının az olması ise dikkatlerden kaçmıyor. Sadece 124,054 pozitif koronavirüs hastası bulunuyor.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Zeynep Kaplan

Eskişehir Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Daha önce farklı sitelerde editörlük yaptım. Şimdilerde düzenli olarak Jodd Haber'de çalışmaktayım. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz. #KadınaŞiddeteHayır #KadınlarÖlmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu