Teknoloji

NASA çılgın projesi DART ile uzay oyunu oynayacak

NASA, hem dünya üzerinde kullanılan hem de uzay araştırmaları yapmak adına birçok projeye imza atıyor, araştırmalar yapıyor. Son olarak NASA’dan gelen haberlere göre dünyaya yaklaşmakta olan bir asteroidi vurarak yönünü değiştirmeye çalıştıkları öğrenildi.

90’lı yıllarda atari oyunları oynayan nesil çok iyi bilirler uzay oyunlarını. Bazı uzay araçları ile gök taşları veya uzaylıların yok edildiği oyunlar vardı. Tıpkı oradaki gibi NASA dünyayı tehdit eden gök taşlarını DART adını verdikleri “Double Asteroid Redirection Test” ile korumaya çalışacak.

2020 yılında NASA tarafından geliştirilen DART uzay mekiği ile alakalı dünyaya yaklaşmakta olan ve çarpma ihtimali düşük olsa da ne olur ne olmaz diye vuracakları Didymoon A isimli gök taşı için tüm hazırlıklar devam ediyor. Bu sene bazı testlerin yapılması planlanıyor.

2021’de uzaya fırlatılacak olacak DART isimli mekiğin 2022 yılında dünyanın 11 milyon km uzağında Didymoon A isimli gök taşına çarparak vereceği hasar ile yönünü değiştirmesini planlıyor.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu