Ekonomi

Koronavirüs nedeniyle ikinci el otomobil satışları artacak

Tüm dünya covid-19 hastalığı nedeniyle olumsuz yönde etkilenirken zarar gören sektörlerden bir tanesi de otomotiv sektörü oldu. Birçok ülkede sıfır araç satışlarında %50’yi bulan düşüşler yaşanırken ekonomik kriz nedeniyle insanların bazı ihtiyaçlarını ertelediği ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük otomobil piyasasının olduğu 2. ülke Amerika’da bile sıfır araç satışlarında yüzde 50’yi bulan düşüşler nedeniyle araç galerileri kan ağlıyor dersek abartmış olmayız.

İnsanlar hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde araç almaları gerekiyorsa sıfır araç almak yerine ikinci el araba almanın şimdilik daha mantıklı olacağını düşünerek uygun fiyata buldukları ikinci el araçları satın alıyorlar.

Türkiye’de ikinci el piyasası her zaman hareketliydi ve her aracın bir alıcısı mutlaka oluyordu. Bu süre zarfında Türkiye’de de ikinci el piyasasında durgunluk yaşanıyor fakat salgının bitmesi ile birlikte ikinci el piyasasında ciddi artışın olacağı uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

İnsanlar henüz koronavirüsün dünyaya ne getireceğini bilmediğinden dünyanın borcunun altına girmek istemiyor. Hem dışarıya çıkmamaları hem de ekonomik krizin daha ne kadar büyüyeceğinin belli olmaması insanlara para harcama noktasında frenlemesine neden oluyor.

ikinci el araba piyasasI
ikinci el araba piyasasI

Zaten dışarı çıkmayan insanların sıfır araba alıp evin önünde çürümeye bırakması da mantıklı değildir mantığıyla birçok kişi ihtiyaçları olsa bile araba almaktan vazgeçip, ikinci el uygun fiyatlı araçlara yöneliyor.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu