Dünya

Siyah ABD vatandaşı beyaz Polis tarafından boğularak öldürüldü

ABD'de siyahi bir vatandaş dolandırıcılık suçu nedeniyle gözaltına alındığı esnada polisler tarafından öldürüldü

Amerika’da siyahi bir ABD vatandaşı yerel polisler tarafından onların iddia ettiğine göre dolandırıcılık yaptığı ileri sürülerek yakalandı ve 4 polisin kendisini göz altına almaya çalıştığı esnada bir polisin dizini boğazına dayamasıyla nefes alamayan Afrikan-Amerikan George Floyd isimli vatandaşın ölmesine neden oldu.

Washingtonpost.com’da yer alan habere göre; polisler George Floyd hastaneye kaldırıldıktan sonra ölmüş fakat olay anında çekilen görüntüler olayın iddia edildiği gibi yaşanmadığını gösteriyor.

Bu olayın sosyal medyada büyümesi ile birlikte yerel yönetimin ismi geçen 4 polis memurunun görevine son verildiğini açıkladı.

ABD'de zenci vatandaşın ölümü sonrası protestolar başladı
ABD’de siyahi vatandaşın ölümü sonrası protestolar başladı

Söz konusu videoda siyahi adamın ağlayarak nefes alamıyorum demesine aldırış etmeyen polisler ölmesine neden olurken hastaneden verilen raporda tıbbi sorunları olduğu için öldüğü açıklandı.

Konuyla alakalı polislere yönelik soruşturma devam ederken ABD’de bu olay ırkçılık konusunu bir kere daha gündeme getirdi. Minniapolis başta olmak üzere birçok eyalette covid-19 hastalığı hiçe sayılarak protestolar yapıldı.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu