Sağlık

Türkiye’de yapılan korona testi sayısı 2 milyon oldu

10 Mart 2020'den bugüne Türkiye'de toplamda 2 milyon korona test yapıldı

Türkiye’de koronavirüs salgını kontrol altına alındı ve günden güne vaka sayılarında azalmalar gözlemlenmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her fırsatta henüz her şeyin bitmediğini açıklayarak tedbiri elden bırakmamak gerektiğini hatırlatıyor fakat vatandaş herşey bitmiş ve hayat normale dönmüş gibi yaşantısına devam ediyor.

2 MİLYON TEST YAPILDI

30 Mayıs 2020 itibariyle Türkiye’den paylaşılan resmi rakamlara göre toplamda yapılan korona testi sayısı 2,003,594’a ulaştı. Yapılan testlerden 162,120 kişide koronavirüs tespit edilirken 4489 kişi ise 10 Mart 2020’den itibaren hayatını kaybetti.

Elbette bu rakamlar sizi yanıltmasın çünkü 2 milyon test yapılmış olması çoğunluğunun mevcut hastalara yapıldığını unutmamak gerekir. Tedavi görmekte olan hasta sayılarına onlarca defa test yapılıyor ve bunların her biri 1 test olarak sayıldığından dolayı toplamda 2 milyon test yapılmıştır.

Korona türkiye toplam test sayısı kaç oldu
Korona türkiye toplam test sayısı kaç oldu

DİĞER ÜLKELERDE DE DURUM AYNI

Benzer durum diğer ülkeler için de geçerlidir. Amerika’da bugüne kadar toplamda 17,025,076 test yapıldı fakat burada da yine gerçekte 17 milyon kişiye test yapıldığı anlamına gelmiyor. Aynı kişilere onlarca defa test yapıldığından dolayı ortaya bu kadar büyük rakamlar çıkıyor. Hakeza Brezilya’da 212,426,274 milyon nüfus ile 930,013 test yapılmıştır ve büyük çoğunluğu mevcut hastalar üzerinde tekrar tekrar uygulanan testlerdir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu