Ekonomi

Fractional shares (Kesirli Hisseler) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fractional shares, Robinhood tarafından çıkarılan, kullanıcılarına sunulan bir hizmettir. Bunu türkçeye çevirdiğimizde kesirli pay olarak karşımıza çıksa da borsada bu yüzdelik hisse veya kesirli hisse olarak adlandırılabilir.

Fractional Shares nedir?

Eğer Amerika’da yaşıyorsanız ve bir Robinhood hesabınız varsa buradan yeni faaliyete geçen fractional shares özelliğini kullanarak, bir hissenin satın almak istediğiniz kadarını alabilirsiniz. (Robinhood, internet sitesi üzerinden veya cep telefonu uygulamanızdan hisse senetleri ve kripto para birimlerini satın alıp satabileceğiniz bir finans kurumudur)

Mesela diyelim ki Amazon (NASDAQ: AMZN) hisselerini satın almak istiyorsunuz ama hesabınızda $2.600,86 bulunmuyor. Siz de paranızı kullanarak AMZN hissesini satın almak istiyorsunuz ve sadece 1000 dolarınız var. İşte fractional shares özelliği sayesinde $1000 dolar ile Amazon’un bir hissesinin bir kısmını satın alabilirsiniz.

Kısaca söylemek gerekirse bu özellik sayesinde bir hissenin 1 milyonda 1’ini satın alabilirsiniz. Bir nevi kripto para birimleri gibi de düşünebilirsiniz. Nasıl ki 1 adet bitcoin yerine daha az bitcoin alabiliyorsanız bu özellik sayesinde artık borsada pek mümkün olmayan hissenin bir kısmını satın almak mümkün olacaktır.

borsa kesirli hisse senetleri
borsa kesirli hisse senetleri

Sorularınızı sormaya çekinmeyin!

Türkiye’den Robinhood uygulamasını kullanabiliyor musunuz? Açıkçası emin değilim fakat kafanıza takılan sorular olursa cevaplamaya çalışacağım. İyi günler.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu