Dünya

ABD’de en çok covid-19 vakalarının görüldüğü 5 eyalet!

Amerika'da covid-19 salgını nedeniyle en çok vakaların ve ölümlerin görüldüğü eyaletler salgın merkezinin değişmesi nedeniyle yer değiştirebilir. İşte o eyaletler...

Dünyada salgının merkezi olan ABD’de günden güne vaka sayılarındaki gözlenen artış ekonomiyi ve hayatı felç etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftaya kadar Amerika’da en çok vakaların görüldüğü eyalet New York olurken bu durum değişti.

Havaların ısınmasıyla birlikte insanların tatil yerlerine yönelmesi veya şehir covid-19 hastalığının yoğun olduğu yerlerden az olduğu yerlere doğru geçici göçün başlaması nedeniyle salgının merkezi yer değiştirdi.

Bugüne kadar toplamda 2 milyon 727 bin 305 vakanın görüldüğü ABD’de en çok hasta sayısı ve buna paralel ölüm sayısı New York eyaletindedir. Sonrasında New Jersey ikinci sırada yer alıyordu birkaç gün öncesine kadar.

ABD’nin doğu kesiminde bulunan New York, New Jersey, Connecticut, Pennsylvania eyaletlerinde vaka sayıları günlük 1000’in altında 400-500’lere düşerken orta ve batı Amerika eyaletlerinde ise durum hiç iç açıcı değil.

Yaşlıların yoğun olarak yaşadığı ve tatil bölgesi olan Florida başta olmak üzere Kaliforniya, Teksas gibi eyaletlerde günlük vaka sayılarındaki artış 10 bine yaklaştı. Buna paralel olarak ABD’nin en çok koronavirüs vakası görülen eyaletlerini sıralamak gerekirse;

ABD’de en çok vakanın görüldüğü eyaletler

 1. New York Eyaleti (417,823)
 2. Kaliforniya Eyaleti (230,878)
 3. New Jersey Eyaleti (176,953)
 4. Teksas Eyaleti (166,750)
 5. Florida Eyaleti (152,434)

Bu liste vaka sayılarındaki artış bu şekilde devam ederse yer değiştirerek şu şekilde olabilir.

 1. Kaliforniya
 2. New York
 3. Teksas
 4. Florida
 5. New Jersey

ABD’de en çok ölümlerin olduğu eyaletler

En çok ölümlerin olduğu eyaletlere baktığımızda ise ilk 5 eyaleti şu şekilde sıralayabiliriz:

 • New York toplam ölü sayısı 32,129
 • New Jersey toplam ölü sayısı 15,177
 • Massachusetts toplam ölü sayısı 8,054
 • Illinois toplam ölü sayısı 7,124
 • Pennsylvania toplam ölü sayısı 6,702

Mesaçuses, İllinoyis ve Pensilvanya eyaletleri toplam vaka sayısında ilk 5’te olmamasına rağmen en çok ölümlerin görüldüğü eyaletler listesinde ilk 5’te yer almaktadır.

Salih Yıldız / jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu