Nedir

İntibak Eğitimi Nedir? Nasıl Olunur? Kaç Gün Sürer?

İntibak eğitimi POMEM nedir? intibak eğitimi subay alımları ne zaman başlar? İşte detaylar..

Pek çok meslek dalında; özellikle savunma ve güvenlik görevlerinin yer aldığı alanlarda, mesleğe giriş yapmadan önce belirli eğitimler verilmektedir. Bunlardan en önemlileri, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından personel alımında öğrencilere verilen intibak eğitimidir. Peki, herkesin duyup, merak ettiği intibak eğitimi nedir ve nasıl olur?

İntibak Eğitimi Nedir?

Herhangi bir ortama, duruma, çevreye adapte olmak, uyum sağlamak anlamına gelip; Arapça kökenli bir kelime olan intibak, mesleki oryantasyon ve eğitimin karşılığıdır. Sivil hayattan, diğer sisteme geçerken yaşanabilecek sıkıntıları, uyum bozukluklarını en aza indirgemek amacı ile verilen kısa dönemli ön hazırlık eğitimi de denilebilir.

İntibak Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitim görülecek olan okula göre, eğitim süreleri değişkenlik gösterebilen İntibak Eğitiminin temeli tüm okullarda aynı kaynağa dayanır; okul süresince alınacak olan eğitim ve öğretim için bir ön hazırlık yapılmasıdır.

Sınavlarla, okula girmeye hak kazanan adaylar, (Polis Meslek Yüksekokulu, Milli Savunma Üniversitesi, Polis Meslek Eğitim Merkezi, Hava Harp Okulu, Kara harp Okulu, Deniz harp Okulu) okula geçici kayıtlarını yaptırırlar ve genellikle kayıttan hemen sonraki haftanın pazartesi günü, intibak eğitimine başlar.

İlk 5 gün içinde; sağlık raporu alınır ve akabinde katılanlara okulu tanıtma, Askeri kanun yönetmelik ve yönergelerle askeri örf ve adetleri öğretmek, mutlak itaat duygusunu aşılama, disiplin anlayışı verme, emir-komuta, alt-üst ilişkisi, selam verme, okul kuralları, üstlerin yanında nasıl davranılması gerektiği, meslek kuralları, yatak düzeni gibi temel uyum eğitimleri verilir.

Bunların dışında Harp okullarında, Temel ve Savaş Beden Eğitimi verilir. Eğitim sürecinde genellikle; yürüyüş, selam ve sağa dönme gibi hareketlere ağırlık verilir.

İntibak Eğitimi Kaç Gün Sürer?

Kurumlara göre intibak eğitimi süreleri değişkenlik göstermektedir. POMEM ve PMYO’da eğitim, geçici kayıtların hemen ardından ilk pazartesi başlayıp 2 hafta boyunca devam eder. Bu süre, Polis Akademisi’nde 7 güne kadar iner. Milli Savunma Üniversitesi ise intibak eğitimi süresini belirli bir süreyle kısıtlamamıştır, 2-8 hafta arası sürebilen bir eğitim belirlemiştir.

Recep Uysal / www.jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu