Dünya

ABD: Rus hackerlar koronavirüs aşısının peşinde

Amerika'da birçok kişisel hesap ve şirher hesapları hackerların saldırısı altında.

Amerika’da The National Security Agency yani türkçe adıyla ulusal güvenlik ajansı, Rus hackerlar tarafından ABD’ye yapılan saldırılarda asıl amaçlarının koronavirüs aşısı ile alakalı yapılan araştırma sonuçları olduğu ileri sürüldü.

Amerika’nın yanı sıra İngiltere ile Kanada’dan da benzer açıklamalar geldi. Ruslar Amerika’da faaliyet gösteren Moderna başta olmak üzere birçok şirketteki verilerin ele geçirmeye yönelik siber saldırılar düzenlediler.

Ulusal Güvenlik Ajansı, yapılan saldırıların gayri resmi olduğunu ve bir rus grubu tarafından yapıldığını ifade etti.Kendilerine Cozy Bear adını veren bu grubun daha önce de 2016 yılında başkanlık seçimlerinde birçok mail adresini hackledikleri ileri sürüldü.

NSA’dan Anne Neuberger, konuyla alakalı olarak hükümetleri dikkatli olmaları noktasında uyardıklarını belirterek genelde bu hackerların siyasi, hükümete yönelik, diplomatik kurum ve kuruluşlara yönelik saldırılar düzenlediğini hatırlattı.

Rusya suçlamayı reddetti

Konuyla alakalı olarak Rusya’nın devlet başkanı Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, çıkan haberleri yalanlayarak böyle birşeyin olmadığını belirtti. Ayrıca Rusya’nın mevcut saldırılarla hiç bir alakasının olmadığını söyledi.

Yakup Kaplan / jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu