Nedir

Pasaport Numarası Nedir? Nerede Yazar? Kaç hanelidir?

Türkiye'de verilen pasaportların numarası nerede yazıyor? Bütün ülkelerin pasaport numarası aynı yerde mi yazar? İşte detaylar..

Bu yazıdan sonra, pasaport nedir? Nasıl pasaport sahibi olunur? Pasaport numarası nerede yazar gibi merak edilen soruların cevaplarını öğrenmiş olacaksınız. Tüm dünyada geçerli bir kural olmak üzere, bir ülkeden bir başka ülkeye seyahat edebilmek için her ülke vatandaşının kimlik niteliğinde bir belge olan pasaporta ihtiyacı var. Pasaporta sahip olmayan hiç kimse yurtdışına çıkış yapamaz (Türkiye-K.K.T.C. seyahati hariç).

Pasaport Nedir? Nasıl Pasaport Başvurusu Yapılır?

Pasaport; yabancı ülkelere gidecek olan vatandaşlara, yetkili makamlar tarafından hazırlanıp verilen ve diğer yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan 403 sayılı Vatandaşlık Kanunu’na göre, kimlik niteliğindeki belgedir.

Pasaport başvurusu; online bir şekilde ya da kuruma bizzat başvurarak yapılabilir ve bu başvuru kanunlarca belirlenmiş olan bazı kurallara ve ücrete tabi olarak, uygunluğu tespit edildiği takdirde verilir, bazı pasaportlara uygulanan 25 yaş şartı ve defter bedeli gibi.

Pasaport Numarası Nedir?

Tüm ülke vatandaşları; yurtdışına seyahate gideceği zaman pasaport kullanmak zorundadır, bu zorunluluk sadece Türkiye’den yurtdışına giderken değil, aynı zamanda diğer ülkelerden bir başka ülkeye seyahat ederken de geçerli. Ülkeler arasında yapılan bu seyahatlerde kullanılan bu pasaportlar, Uluslararası literatürde tıpkı kimlik numarası gibi pasaport numarası üzerinden kayıt altına alınır ve tüm kontroller, giriş-çıkış ve ülkede kalma bilgileri bu numara üzerinden takip edilir. Pasaportta yer alan pasaport numarası, şahsınıza tanımlanmış uluslararası bir kayıt numarası sayılır.

Pasaport Numarası Nerede Yazar?

pasaport numarası nerede yazar
pasaport numarası nerede yazar

Pasaport numarası, bu belgenin kayıt numarası anlamına gelmektedir. Eski tip pasaportlarda ve 2018 yılında uygulamaya geçirilmiş olan yeni tip çipli pasaportlarda numaralar farklı şekilde kullanılmıştır. Eski tip pasaportlarda; pasaport numarası, ilk sayfanın sağ üst köşesinde yazıyordu ve bu numara U87654321 şeklinde 9 haneli bir numaradan oluşmakta idi, aynı zamanda ilk sayfanın sol alt köşesinde de bulunabiliyor bu numara.

2018 yılında yürürlüğe giren uygulama ile çipli ve parmak izi uygulamalı yeni tip pasaportlarda ise pasaport numarası U654321 şeklinde 7 haneli bir numaradan oluşup, sağ üst köşede bulunmaktadır.

RECEP UYSAL / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  1. Arkadaşım paylaştığınız resimde pasaport numarasının olduğu yerde başka bir resim koymuşsunuz. Hangi harfle başlar kaç hanelidir filan keşke reklamınızı koymasaymışsınız. Daha iyi olurdu

    1. Kardeşim pasaport numarası eski pasaportlarda U harfi ile başlayan 9 rakam, yeni pasaportlarda ise 7 rakamlı bir numaradır. Her ülkenin pasaport numarası farklı harfle başlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu