Nedir

Kart hamili nedir? Kart hamili ne anlama gelir?

Kart hamilinin anlamı nedir? Kimler kart hamili olabilir?

Gelişen ve değişen dünyada, bireylerde yaşanan yoğunluğa ve vakit azlığına bir çare olması amacı ile hemen hemen akla gelebilecek tüm yaşamsal ve sosyal aktiviteleri dijital ortamlara aktarmaya başladı. Bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve elbette ki çoğu kişinin olmazsa olmazı banka kartları ve bankaların vermiş olduğu kredi kartları. Böylesine yoğun yaşanan dijitalleşme ortamında, para akışının da dijitalleşmesi kaçınılmaz.

Kart Hamili Ne Demektir?

Banka ve banka benzeri, kullanıcılarına finansal olanaklar sağlayan işletmelerin düzenlemiş olduğu kartların sözleşme sahibi olan tarafına Kart Hamili adı verilir. Eski dilde hamil kelimesi sahip olma, elinde bulundurma anlamını ifade etmektedir. Dolayısıyla kart hamili kelimesi de, kart sahibi anlamında kullanılır.

Her ne kadar banka tarafından verilmiş olan banka kartı ya da kredi kartında, bu kartı alan kişinin ismi yazıyor olsa bile kartın asıl hamili, kart üzerinde ismi yazan değil. Kartı elinde bulunduran, kartı kullanan kişidir. Bunun sebebi şudur ki; bazı durumlarda kartı alan ve kart üzerinde ismi yazılı olan kişi, bu kartı kullanması için bir başkasına verebilir. Böyle bir durumda diğer şahıs kartı rahatça kullanabilir fakat karttan yapılmış olan finansal harcama ve borçlanmalardan kart hamili değil, asıl kart sahibi yükümlü olur.

Kart Hamili Nerede Yazar ve Şartları Var mıdır?

Banka kartı ve kredi kartlarında kart hamili yeri, kartın ön yüzünde bulunur ve sadece kart sahibinin ismi yazılır, başka bir şey yazılamaz. Kart hamili olabilmek için, 18 yaşını doldurmuş olma şartı vardır. 18 yaş şartının dışında bir şart ise, belgelenebilir gelir sahibi olmasıdır. Şayet bu iki şart kişide mevcut ise; ve kart hamili olmak isteyen kişinin başvurması halinde bankalardan ve benzeri finans kuruluşlarından, banka kartı temin etmesinde ve kart hamili olmasında bir engel yoktur.

RECEP UYSAL / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu