Nedir

Paraf atmak nedir? Paraf ne demektir? Nasıl paraf atılır?

Paraf neden atılır? Paraf atma ile imza atma arasındaki farklar nelerdir?

Özellikle resmi dairelerde görev alanların, banka da çalışanların ya da evrak işleriyle uğraşan kişilerin sık sık dile getirdiği ve evraklarda gerçekleştirdiği Paraf, Paraf atmak, Paraflamak nedir? Pek çok kişinin kulak aşinalığının olduğu fakat anlamını bilmediği Paraf ve Paraf atmanın ne anlama geldiğini bu yazımızda inceleyeceğiz.

PARAF NEDİR?

Orjinali ‘ Paraphe’ olan Paraf kelimesi dilimize Fransızca’ dan girmiştir. Kelime anlamı; imzadan farklı olarak, sadece ismin ya da soy ismin baş harfleri oluşturulan onaylama işaretidir. Paraf atmak ya da paraflamak genellikle evrak işleri ile uğraşanlar, memurlar ve öğretmenler arasında kullanılmaktadır.

Parafın hiçbir hukuki hükmü ve yükümlülüğü olmamakla beraber, evrakı kontrol işlemi olarak gerçekleştirilen bir eylem olarak geçerlidir.

PARAF ATMAK NEDİR?

Resmi kurumda çalışıp; imza yetkisi bulunmayan kişiler, onaylanması gereken evrakın üzerine isim ya da soy isimlerinin baş harfi ile işaret koyarlar ve bu işaret “ Gördüm, Onaylıyorum “ anlamına gelir. Yine benzer bir durum da ise; öğretmenler okumuş oldukları sınav kağıtlarının üzerine, imza değil paraf atarlar. Bu şekilde kağıdı paraflayarak, sınav kağıdını okuduklarını belirtmiş olurlar. Ya da banka görevlileri, hazırladıkları sözleşmeleri altına paraf atarak onaylamış olurlar.

Paraf atmanın anlamını ve paraf’ ın özelliğini bilmeyen kişiler, paraf atma ile imza atmayı aynı işlevi gören kavramlar olarak düşünebiliyor. Fakat bu, çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü paraf, söz konusu evrakın gözden geçirilip geçirilmediğini belirtici bir işaret görevi görürken; evraka atılan imza, o imzayı atan kişi üzerine hukuki bir sorumluluk yükler.

PARAF İLE İMZANIN FARKI!

Paraf atmanın ve imza atmanın arasındaki farklardan birisi de, parafın sadece baş harflerden oluşmasıdır. Ancak imza kişiye özeldir ve değiştirilemez ve resmi evraklarda paraf geçersizdir, kişinin özel imzası geçerli sayılabilir.

RECEP UYSAL / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Recep Uysal

Harran Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra birçok işsiz üniversiteli gibi ben de uzun yıllar KPSS ile uğraştım, iş ararken kendimi haber sitelerinde editör olarak buldum. Şimdilerde Jodd.net'te güncel sağlık ve diyet konuları hakkında bilgiler aktarmaktayım.

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu