DünyaTeknoloji

Facebook, Instagram ve Whatsapp neden çalışmıyor?

Milyonlarca kullanıcısı bulunan instagram, facebook ve whatsapp dünya genelinde teknik sorun yaşıyor...

Facebook’un sahibi olduğu Instagram ve Whatsapp dahil olmak üzere bu üç uygulama bugün sistemsel sorunlar nedeniyle birkaç saat ofline oldu. Facebook’a bilgisayardan ve mobil cihazlardan girmeye çalışan kullanıcılar internet bağlantısı hatası alırken benzer durumu Instagram ve Whatsapp uygulamalarında da aldılar.

WhatsApp, Instagram ve Facebook’un aynı anda çalışmıyor olması akıllara sunucularına saldırı aldığı ihtimalini getirdi. Bunun yanı sıra Facebook, köklü bir güncelleme yaparak bazı teknik arızalar nedeniyle de bu soruna neden olmuş olabilir.

Bilindiği üzere WhatsApp, Instagram ve Messenger uygulamalarının da sahibi olan Facebook son 2 yıldır özellikle Instagram üzerine yoğunlaşmış ve reklam sistemlerini bu 4 uygulamayla entegre bir şekilde çalıştırmaktadır. Zaten geçtiğimiz yıl gündem olan WhatsApp’ın verileri satıyor tartışması da bu konuyla alakalıydı.

Türkiye saatiyle akşam 6’dan beri çalışmayan bu sitelerden WhatsApp ve Instagram’a erişim gelmiş olsa da yeni mesaj gönderilmediği gibi kimse mesaj da alamıyor. Wi-Fi ile bağlanmışsanız, bu bağlantıyı iptal edip kendi internetinizi kullanmanızı ve varsa VPN cihazınız, bunu da iptal etmenizi istiyorlar fakat sorun bunları iptal ettikten sonra da devam etmektedir.

Telefonunuzda bir sorun yok!

Kısacası sizin bağlantınızla veya VPN ayarlarınızla alakalı bir sorun yok. Tamamen Facebook kaynaklı olan bu sorunun çok kısa zamanda çözüleceği tahmin ediyor. Gelişmelerle birlikte sizlerle olmaya devam edeceğiz.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Zeynep Kaplan

Eskişehir Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Daha önce farklı sitelerde editörlük yaptım. Şimdilerde düzenli olarak Jodd Haber'de çalışmaktayım. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz. #KadınaŞiddeteHayır #KadınlarÖlmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu