DünyaTeknoloji

Apple ve çalışanları arasında “Hırsızlık” davası sonuçlandı

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından olan Apple, çalışanlarının bir şey çalıp çalmadığını kontrol etmek maksadıyla her akşam mesai bittikten sonra yarım saatlerini gasp ederek üst-baş araması yaptırıyordu.

Bunu, çalışanlarının mağazadan iphone, ipad veya diğer apple ürünlerini çalıp çalmadığını öğrenmek, bir şey çalmalarına engel olmak amacıyla yaptıklarını belirtti.

Amerika’nın tüm eyaletlerinde yasalara göre bir yerde mesai bittikten sonra çalışanlar iş yerinde kalmaya mecbur bırakılıyorsa “overtime” yani mesai fazlası ücreti almak hakları bulunuyor. Bunu da normal saat ücretinin 1 buçuk katı olarak yasalar belirliyor.

Apple, hem bu ücreti ödemiyor hem de çalışanlarına hırsızlık yapıp yapmadıklarını kontrol etmek için onların zamanlarını çalıyor.

Çalışanlar dava açtı

Bu durumdan şikayetçi olan çalışanlar hem kendilerine hırsız muamelesi yapıldığından dolayı hem de fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle dava açtı. Kaliforniya mahkemelerinde görülen davada Apple haksız bulunup, davacılar davayı kazanınca bugüne kadar kimin ne kadar alacağı varsa Apple’ın ödemesi gerektiğine kanaat getirildi.

Henüz mahkme, Apple’ın ne kadar ödeme yapması gerektiğini belirtmemiş olsa da bugüne kadar yapılan uygulamalar göz önünde bulundurulduğunda milyonlarca dolar ödeme yapmak zorunda kalabilirler.

 Çanta ile işe gelmeyin

Bunun üzerine Apple, çalışanlarının bundan sonra çanta ile işe gelmelerinin yasak olduğunu söylemesi üzerine mahkeme günümüz şartlarında bunun mümkün olmayacağını söyleyerek Apple’ı bir kere daha haksız buldu ve böyle bir şeyin olmasının mümkün olmayacağına kanaat getirdi.

Kaynak

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu