Dünya

Amerika’da Uber Sürücüleri Şikayetleri Bitmiyor

İlk çıktığı günden bu yana adından süreli söz ettiren Uber, yaptığı gelişmelerle sadece yolcu taşıma platformu olarak kalmak istemediğini kamuoyuna sürekli hatırlatıyor. Sadece yolcu taşımaktan ziyade her türlü taşımacılık sektörünü tek elde toplamak istediği bilinen bir gerçektir.  Son olarak helikopter hizmetleri ile yolcularını 5-10 dakika gibi kısa bir süre bulundukları yerlerden havaalanına taşıyarak özellikle iş adamları için zamandan tasarruf ettiriyor.

Her ne kadar yolcular için uber, büyük bir nimet olsa da maalesef aynı durum şoförler için söylenemez. İlk çıktığı zamanlarda fiyatlarının iyi olması nedeniyle çoğu kişi işini bırakarak sıfır araçlar almış, milyon dolarlık sigortalar yaptırmış ve dünya kadar masrafın altına girmişti.

Her yıl değişen şirket politikası nedeniyle fiyatlarda değişiklikler yaparak bunu kabul etmediğiniz zaman sizi çalıştırmayacaklarını alenen beyan ediyorlar. Kanun karşısında yanlış bir şey olmasa da sıfır arabaları insanlara almaya zorlayarak sonrasında kırdığı fiyatlarla masraflarını karşılamayan Uber resmen emek sömürüyor.

Elbette insanlar sıfır araba almak zorunda değiller fakat eğer istenilen kriterler arasında aracın en fazla 5 yaşında olması gerektiği, belirli başlı bazı kriterleri sağlaması gerektiğini özellikle belirtiyor ve insanlar da sadece 1 yıl yapmak için on binlerce dolar masrafın altına girerek 5 yaşında araba almayacaklarına göre otomatik olarka sıfır araba almaya zorluyor denilebilir.

Yeteri kadar para yapamıyoruz

New York City’de uber yapan İlyas Çelik ile yaptığımız röportajda 2 yıl öncesine kadar günde 10 saat çalışmayla yaptığımız 250-300 dolar parayı bugün 16 saat çalışmayla zor yapıyoruz. Ayrıca getirdikleri yeni uygulamalarla haftada sadece 10 saat aktif olmamıza müsaade eden Uber, bu şekilde para yaparak geçimimizi sağlamayı istiyor diyor.

Yolcular ise hallerinden oldukça memnun. Gayet uygun fiyatlara gitmek istedikleri yerlere gidebiliyorlar. Taksiden çok çok ucuz olan uber’in tek rakibi ise şimdilik lyft olarak görülüyor.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu