Dünya

Koronavirüs nedeniyle dezenfektan fiyatları uçtu

Çin’den tüm dünyaya yayılan koronavirüs, amerikayı da sardı. Önce Washington eyaletinde sonra New York’ta ve şimdi ise Kalofirniya’da görülen koronavirüs nedeniyle önlemler üst düzeye arttırılmış durumda. Konuyla alakalı olarak toplanan meclis virüs ile mücadele etmek için ekstradan 7.8 milyar dolarlık bütçeyi kabul etti.

Kalofirniya eyaletinden de 1 kişinin ölmesi sonucu amerikada toplam ölü sayısı 11’e ulaştı. Marketlerde erzak stoku yapmak için rafları boşaltan amerikalılar temizlik malzemeleri ağırlıklı olmak üzere su, uzun süre dayanabilecek kuru gıdalar, un, şeker gibi ürünleri alıyorlar.

Temizlik için satılan dezenfektan ürünleri ise marketlerde tükendiğinden dolayı online satış sitelerinde fiyatlar tavan yapmış durumda. Konuya dikkat çeken kalofirnaya valisi Gavin Newsom amazon.com’u etiketleyerek fiyatlarla alakalı harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.

Normalde 3-4 dolara satılan dezenfektanları 50-60 dolar gibi fahiş fiyatlara satan fırsatçılara prim verilmemesi gerekiyor. Amazon, ebay ve diğer online mağazalardan bu fiyatlara el dezenfektanları temin edilebiliyor.

Koronavirüs ülkeyi sarıyor!

Başkan yardımcısı Mike Pence, dün yaptığı açıklamada 10 kişinin hayatını kaybettiğini ve 100’den fazla vatandaşın da virüse yakalandığını belirtti. Bugün bu rakam artarak 11’e ulaştı ve virüse yakalananların sayısı da 150’yi buldu.

Hastalık koruma ve önleme merkezi CDC’nin internet sitesinde anlık vaka verilerini görmek mümkündü. Sayısının gittikçe artması üzerine CDC sitelerinden bu istatistikleri kaldırdı. Bunun üzerine  tepki çeken kurumdan henüz bir açöıklama gelmedi.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu