Dünya

İran’da koronavirüsü nedeniyle ölü sayısı 49 oldu

Çin’de başlayıp tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüsü ile ilgili henüz bir tedavi yöntemi bulunmazken ölümler de artmaya devam ediyor. Son edindiğimiz rakamlara göre dünya genelinde virüs bulaşmış insan sayısı 107,800 olurken ölenlerin sayısı ise 3,661 oldu.

Birkaç hafta önce İran’a da sıçrayan koronavirüsü hızlı bir şekilde ülkede yayılmaya devam ediyor. Son edinilen bilgilere göre İran’da virüs nedeniyle ölen kişi sayısı 194’e yükseldi.  Toplamda virüsten etkilenen kişi sayısı ise 6566 olarak açıklandı.

Tüm dünya alarmda!

Amerika’dan avrupaya, Asya’dan afrika’ya her yerde bir koronavirüs alarmı var. Amerika’nın Washington ve Kaliforniya eyaletlerinde acil durum ilan edilmişti. Dün New York’ta da artan vaka nedeniyle acil durum ilan edildi.

İtalya, İran’dan sonra en fazla vakanın olduğu ve ölümlerin gerçekleştiği ülkedir. Toplamda 5,883 kişiye virüs bulaşmışken 233 kişi hayatını kaybetmiş.

iran koronavirus olum sayisi
iran koronavirus olum sayisi

Koronavirüsten korunma yolları

Henüz bir aşısı olmadığından dolayı çok dikkatli olmak gerekiyor. Üst solunum yolunu etkileyen bu virüs, ilerleyerek insanın ölmesine neden olabiliyor.

  • Ellerinizi sıcak su ve sabunla iyi yıkayınız.
  • Su ve sabunun olmadığı yerlerde dezenfektan / kolonya kullanınız.
  • Ellerinizi ağzınıza, gözünüze, yüzünüze, burnunuza değdirmeyin.
  • Öksürme / hapşırma esnasında kolunuzla veya peçete ile ağzınızı kapatınız.
  • İnsanlarla tokalaşmaya ara verin.

Bunlar şimdilik yapabileceğiniz en iyi şeylerdir. Henüz Türkiye’de koronavirüs vakası bildirilmemiş olsa da dikkatli olmakta yarar vardır.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Yakup Kaplan

Şanlıurfa'da dünyaya geldim. Yıllardır haber sitelerinde editörlük yapmaktayım. JODD HABER'in ilk kurulduğu günden bu yana haber editörlüğünü yaparak, en doğru haberleri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu