Dünya

Korona salgınının çıktığı şehir karantinadan çıktı

Tüm dünyaya Çin’in Wuhan şehrinden yayılan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almışken, bir sevindirici haber Wuhan kentinden geldi. 23 Ocak 2020 itibariyle şehrin tamamı karantina altına alınırken, kimsenin dışarı keyfi olarak çıkmasına müsaade edilmedi, insanların ihtiyaçları devlet görevlileri tarafından sağlandı.

Wuhan hayalet şehir olmuştu

Kent 1 gün içinde hayalet şehir moduna geçmiş, sokaklarda görevli insanlar hariç kimse kalmamıştı. Tüm metro, otobüs ve feribot seferleri iptal edilmiş, şehre giriş ve çıkışlar yasaklanmıştı. Aradan geçen 3 ayın ardından Wuhan’da virüs kontrol altına aldın ve salgının yayılması durdu.

Bugün alınan karar doğrultusunda Wuhan kentinde yaşam tekrardan normale dönerken karantinanın kaldırıldığı yerel yöneticiler tarafından bildirildi. Böylelikle Wuhan’lı insanlar dışarıya çıkabilecek, alışverişlerini yapabilecekler.

karantina korona
karantina korona

Wuhan’da hayat normale dönmeye başladı

28 Mart 2020 itibariyle kente trenlerin girmesine izin verildi. Sonrasında ise yollar kısmi olarak trafiğe açılarak insanlar sokaklara çıkmaya başlamıştı. Yaklaşık 10 gündür şehre gelen trenlerin yarın itibariyle şehirden çıkmasına da müsaade edildi. Bu da Wuhan’da hayatın yavaş yavaş normale döndüğünü göstermektedir.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu