Dünya

George Floyd’ın katili polis hakkında ilginç gelişme

Polis memuru Derek Chauvin ile ilgili en fazla 35 yıl hapis cezası alacağı tahmin ediliyor. Göstericiler bunu yetersiz bularak, ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılmasını istiyor.

Amerika’da geçtiğimiz hafta siyahi bir vatandaşı boğazından dizleriyle sıkıştırarak boğarak öldüren polis memuru Derek Chauvin ile ilgili yargılandığı mahkemeden ilginç bir karar çıktı. Savcılık makamı polis memurunun George Floyd’u kasıt olmadan öldürdüğünü mahkemeye sundu.

Protestocular bu karar tepkili!

Davası 8 Haziran 2020’ye ertelenen polis memuru ile alakalı kasıt olmadığından cezasının hafifletilmesi talep ediliyor ve bu durum ABD’nin dört bir yanında protestocuları daha da kızdırarak, olayların artmasına neden oluyor.

Derek Chauvin (44) ile ilgili suç dosyasının kabarık olduğu öğrenildi. Tam 19 yıldır polis olarak görev yapan polis hakkında daha önce de 18 defa şikayet edilmiş, davalar açılmıştır. Yapılan şikayetler ve açılan davaların hepsinden ceza almadan kurtulan polis memuru Derek Chauvin’in bu defa işi zor gibi görünüyor.

derek chauvins esi bosanma davasi acti
derek chauvins esi bosanma davasi acti

Ağırlaştırılmış müebbet cezası isteniyor!

Beyazların da destek verdiği George Floyd protestoları ülke genelinde artmaya devam ediyor. Göstericilerin savcılığın kasıtsız adam öldürmek suçuyla yargılanacak olan polis memurunun en fazla 35 yıl ceza alabileceğini ve bunun yetersiz olacağını, ağırlaştırılmış müebbet ceza almasının daha uygun olacağı görüşündeler.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu