Dünya

George Floyd cinayeti hakkında flaş gelişme!

George Floyd'u öldüren katil polis memuru Derek Chauvin ile alakalı başsavcı Keith Ellison, polisin daha az ceza alması için yargılanacağı suçun derecesini düşürdü.

George Floyd’u öldüren polis ile alakalı olarak StarTribune.com sitesindeki habere göre, daha önce de hakkında 18 defa şikayet / dava açılan Derek Chauvin ile alakalı yeni bir gelişme yaşandı.

Savcılık suç derecesini düşürdü

Normalde 3. derecede cinayet suçlamasıyla yargılanacağı belirtilen polis memuru Derek’in savcılığın (Başsavcı Keith Ellison) konuyla alakalı mahkemeye sunacağı belgelerde 2. derece cinayetten yargılanarak, daha az ceza alacaktır.

Olay esnasında 4 polisin George Floyd’u kıstırdığı ve Derek Chauvin’in dizlerini boğazına dayarak 8 dakikadan fazla bir süre onu boğarak öldürdüğü sosyal medyadaki videolarda görülmektedir.

Her ne kadar katil polis memuru Derek Chauvin, cinayetten yargılanıyor olsa da diğer 3 polis memuru da yardım ettikleri veya ölmesine engel olmadıkları için yargılancaklardır.

george floyd cinayeti hakkında flaş gelişme
george floyd cinayeti hakkında flaş gelişme

Mahkeme 8 Haziran’da

8 Haziran 2020’de mahkemeye çıkarak yargılanacak olan katil polis memuru Derek Chauvin’in daha önceden de hakkında açılan davalardan sıyırarak, görevine devam ettiği ABD basınında yer almıştı.

Alınan bu kararın ardından ABD’deki protestocular buna tepki gösterdi. Göstericiler, katil polis memuru Derek’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep ediyorlar.

Bu son dakika kararın ardından protestocuların eylemlerini arttırması tahmin ediliyor.

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu