Dünya

İngiltere’de siyahi vatandaşa polis şiddeti! ‘Bir şey yapmadım ben’

Henüz Amerika'daki George Floyd olayı unutulmamışken bir benzer olay da İngiltere'nin Londra kentinde yaşandı.

Amerika’da George Floyd olayı henüz yatışmamışken bir başka ırkçı hareket İngiltere’nin başkenti Londra’dan sosyal medya aracılığı ile yayıldı.Çevredeki bir vatandaşın kameraya kaydettiği olay anında siyahi vatandaşın “bırakın beni, bir şey yapmadım ben” dediği anlaşılıyor.

Aljazeera.com’un haberine göre; İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan bir metro istasyonunda polis, siyahi bir vatandaşı silah taşıdığı şüphesiyle durdurdu. Karşılık vermeye çalışan siyahi vatandaşa zor kullanarak yere yatıran polis dizleri ile boyun bölgesine baskı uyguladu. Olay çevrede bulunan insanlar tarafından kayıt edildi.

“BEN BİR ŞEY YAPMADIM, BIRAK BENİ”

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasıyla birlikte akıllara henüz birkaç hafta önce ABD’de yaşanan ırkçı olay geldi. Polisin dizleri ile boynuna baskı uyguladığı İngiltere’deki siyahi vatandaşın videoda “beni bırak, boynumdan çekil. Ben bir şey yapmadım” dediği anlaşılıyor.

“YAŞANANLAR RAHATSIZ EDİCİ”

george floyd kimdir resimleri
george floyd kimdir resimleri

Konuyla alakalı olarak yerel polis merkezinden yapılan açıklamada yaşananların rahatsız edici olduğu ve soruşturma başlatılarak polislerden birinin askıya alındığı, diğerinin de operasyonel görevlerden uzaklaştırıldığı belirtildi. Ayrıca komser yardımcısı Stephan House yaptığı açıklamada bazı gözaltına alma tekniklerinin gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Murat Kaplan / jodd.net

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Murat Kaplan

Eskişehir'de 1996 yılında dünyaya gelen Murat Kaplan, birçok internet sitesinde haber editörü olarak çalıştıktan sonra şimdilerde siyaset ve ekonomi alanlarında Jodd.net'te yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu