Dünya

Rusların aşı açıklamasına Amerika’dan JET yanıt!

Putin'in kızım da kullandı dediği koronavirüs aşısı ile alakalı Amerika'dan cevap gecikmedi

Rusya’nın bugün koronavirüs aşısı bulduk açıklamasının ardından piyasalarda düşüş yaşanırken konuyla alakalı olarak ABD’den ilk açıklama geldi. Amerika Birleşik Devletleri sağlık bakanı Alex Azar’ın yaptığı açıklamada yarış içinde olmadıklarını, faydalı ve dünyanın işine yarayan bir aşının olmasının, ilk olmasından daha önemli olduğunu söyledi.

Şu anda Amerika’da birçok aşı geliştiricisi 3. aşamayı geçerek insanlar üzerinde deneyler yapmaktadırlar. Yan etkileri, etkileri hakkında %100 emin olduktan sonra ilacı piyasaya süreceklerini söyleyen Alex Azar, yıl sonuna kadar Amerika’nın işe yarayan aşıyı piyasaya süreceğini beklediklerini söyledi.

Rusya devlet başkanı Putin, telefon ile bağlandığı konuşmada aşının bugün tescillenmiş olması gerektiğini söyledi. İlk kullananlardan birinin kendi kızı olduğunu belirten Putin, bağışıklık sistemini güçlendirerek bütün aşamaları geçtiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından konuyla alakalı yapılan açıklamada ise Rusya’nın henüz 1. aşamada olduğu, daha geçmesi gereken 3 aşama olduğu ifade edildi. Şu anda dünyada 26 adet aşı adayı bulunuyor. Amerika ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede aşı geliştirmeleri devam etmektedir.

SALİH YILDIZ / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu