Dünya

Amerika’da artan koronavirüs vakalarında yeni rekor!

ABD'de son 24 saatte artan vakalar ve ölüm sayıları yeni bir rekorun oluşmasına neden oldu. Sadece 1 günde yaklaşık 1000 kişi hayatını kaybetti.

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan koronavirüs ile alakalı olarak ilk aylardan itibaren salgının merkezi haline gelen Amerika’da vaka sayılarında artış devam ediyor. Son gelen rakamlara göre 946 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile birlikte toplam ölüm sayısı 142 bin 64 oldu.

SALGININ MERKEZİ YER DEĞİŞTİRİYOR

Ülkede birkaç haftadır özellikle sahil eyaletlerde artan vakalar korkutmaya başladı. New York, New Jersey ve daha birçok eyalette virüs yayılımı kontrol altına alınmışken Florida, Kaliforniya, Teksas, Illinois gibi eyaletlerde ise günlük yeni vaka sayıları 10 binlerle ifade ediliyor.

Bu hızla devam ederse birkaç gün içerisinde New York, en çok vakanın görüldüğü eyalet olma statüsünden çıkarak, ikinci hatta üçüncü sıraya yerleşecektir.

Bugüne kadar yapılan 46 milyon 608 bin 707 testten 3 milyon 770 bin 12 kişinin sonuçları pozitif çıktı. Kuzey doğu eyaletleri ilk başlarda yüksek kayıplar verirken şimdilerde en az vakanın görüldüğü eyalet oldular. Şimdilerde tatil bölgelerinde özellikle Florida, Kaliforniya ve ilk günden beri koronavirüsü ciddiye almayan Teksas’da artmaya başladı.

AŞI ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI

Koronavirüs aşısı ile alakalı birçok şirket süreci hızlandırırken Novavax başta olmak üzere birçok ilaç firması da devletten yüklü miktarda araştırma yardımı aldı. 27 Temmuz 2020’de insanlar üzerinden denemelerin başlayacağı test süreçleri eğer başarılı olursa yakın bir tarihte seri üretime geçilerek aşı tüm dünya ile paylaşılmaya başlanacak.

HALİL KILIÇ / JODD.NET

HABERİ OKUMAYA DEVAM ET!

Salih Yıldız

Daha önce Kaynak Haber'de yaptığım editörlük sürecinde edindiğim tecrübeleri şimdilerde Jodd Haber'de aktarmaya çalışıyorum. Daha fazla bilgi ve haber için twitter hesabımızı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu